Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Vleklá kauza žádosti o příspěvek na mot. vozidlo

Autor Antonie
Předmět Vleklá kauza žádosti o příspěvek na mot. vozidlo
Dotaz

Dobrý den, pane Kráso.
Opět Vám píši po nějakém čase.
V březnu 2018 jsem podala žádost o příspěvek na motorové vozidlo. V minulosti (2011) mi byl již příspěvek přiznán. Nyní mi však byl zamítnut.
Dala jsem na Vaši radu a odvolala se k MPSV ČR. Na odvolací řízení jsem čekala až do února 2019. Odvolací orgán však potvrdil rozhodnutí ÚP, i když jeho vlastní posudková komise mě v minulosti uznala jako těžce zdravotně postiženou s těžkou vadou nosného a pohybového ústrojí. Nyní se prý ale změnil zákon a kritéria, do kterých již nespadám, i když můj zdravotní stav se od té doby značně zhoršil. Ověřila jsem si, že úpravy zákona byly pouze kosmetické a podmínky přiznání příspěvku nadále splňuji.
Poradil jste mi, abych podala žalobu k soudu, což jsem tedy v řádné lhůtě učinila. Právníci MPSV ČR na to reagovali stále stejným omíláním změny zákona. Bylo mi nabídnuto podat do měsíce ještě k soudu Repliku. Nechtěla jsem to vzdát před samým koncem, tak jsem poslala i Repliku. To bylo v červnu. Předpokládám, že právníci MPSV proti ní podali Dupliku. Tu jsem však zatím neobdržela. Jsou to jen zbytečné průtahy. Vůbec netuším, kdy konečně dojde k samotnému rozhodování soudu. Ráda bych věděla, zda existují nějaké lhůty pro konečné rozhodnutí soudu. Od podání žádosti uplynul již rok a půl a já jsem zklamaná a již začínám litovat, že jsem se do toho nerovného boje pustila.

Děkuji, za čas, který nám všem věnujete a přeji Vám, ať se Vám vše daří.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Antonie,

správní soud v zásadě nemá stanovený termín pro rozhodnutí, i když by samozřejmě měl reagovat co nejdříve. Ale to je taková obecná věta.U soudu je velký počet podání, a tudíž se doba rozhodnutí prodlužuje. Nebo minimálně zůstává stejná. Pokud se Váš zdravotní stav zhoršil, tak Vám doporučuji, abyste si podala opět žádost o příspěvek na nákup motorového vozidla. Jakmile tu žádost podáte, a dostanete vyrozumění o přijetí žádosti, tak by možná bylo dobré, kdybyste mi Vaši žádost poslala na adresu v.krasa@nrzp.cz. Zároveň bych potřeboval lékařskou zprávu. Pokusili bychom se nějakým způsobem dohlédnout na způsob posuzování.

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.