Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na zvláštní pomůcku-motorové vozidlo

Autor Dagmar Veselá
Předmět příspěvek na zvláštní pomůcku-motorové vozidlo
Dotaz Dobrý den, četla jsem zde Vaši odpověď na dotaz, zda má nárok paní na příspěvek na zvláštní pomůcku.Vaše odpověď, že když používá francouzské hole a má průkaz ZTP, měla by mít nárok na příspěvek na zvláštní pomůcku-motorové vozidlo. Nemáte pravdu.Zrovna dnes mi přišlo již druhé zamítavé stanovisko Úřadu práce České republiky v Příbrami, že manželův stav neodpovídá těžké vadě nosného nebo pohybového ústrojí. Manžel o francouzských holích dojde tak maximálně na WC, k brance, když přijde listonoška a přinese mu dopis, musím dojít já, manželovi přinést podepsat dokument a opět listonošce donést zpět.Při návštěvách lékařů asistuji já při zouvání bot, sundavání a nandavání ponožek, oblečení atd.Manžel bere 3x denně opiáty na bolest páteře.Invalidní vozík, který dostal, nemůže používat, neboť levou ruku měl 2x neúspěšně operovanou,/dráty a plech v ruce/ 3. operaci odmítl /je mu 74 let/.Před několika lety měl jít na operaci páteře do Motola.Protože má problémy s pohybem,nyní váží 160 kg, mám problém manžela s vozíkem utlačit /mě je 72 let/takže jeho život se omezuje na koukání z okna, popř. ležení, ale i při sezení nebo ležení má stále bolesti zad.Cukr mu vyskočil v září 2015 až na 28,8,takže mu lékař nasadil 4x denně píchaný inzulín.Začíná mít problémy s nohama, kolena vypovídají.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Veselá,

vůbec nechápu, jak je možné, že příspěvek manželovi nebyl přiznán. Jestli je jeho zdravotní stav takový, jaký popisujete, především v tom, že nedojde prakticky nikam, tak má určitě nárok na nákup motorového vozidla. Doporučuji Vám podat správní žalobu, která se podává na Krajský soud. U této žaloby se neplatí žádné poplatky a ani Vás nemusí zastupovat advokát. Do žaloby musí manžel napsat, že nesouhlasí s rozhodnutím ÚP v Příbrami o neposkytnutí příspěvku na nákup motorového vozidla. Důležité je, aby v žalobě uvedl, že nikam nedojde, a že automobil potřebuje k dopravě k lékaři, za kulturními potřebami, nákupem a podobně. Současně by bylo dobré předložit zdravotní dokumentaci, která bude dokumentovat skutečný stav Vašeho manžela.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji