Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na péči, příspěvek na vozidlo

Autor Jana
Předmět příspěvek na péči, příspěvek na vozidlo
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

vím, že máte hodně dotazů, ale obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Na úřadech nejsou moc ochotní, aby obyčejnému člověku něco vysvětlili. Mám matku (v listopadu t. r. ji bude 70 let). Před rokem podstoupila operaci plic v Praze v Thomayerově nemocnici a od té doby je jí hůř. To co zvládala před operací, nyní nezvládá, nesmí nic těžkého zvedat ani nosit, potřebuje pomoci s donáškou nákupů, těžko zvládá i běžné činnosti jako např. mytí podlahy, unavuje ji i vaření či mytí nádobí, špatně a těžko se ji dýchá, dá se říct, že ji vlastně unavují skoro všechny běžné činnosti. Chodit daleko a dlouho nemůže, musí se zastavovat a dýchat. Neustále chodí po lékařích, ale zlepšení žádné není vidět. Proto jsem se Vás chtěla zeptat, zda by neměla nárok na příspěvek na péči? Abyste to mohl posoudit, vypíši Vám všechny její diagnozy z lékařské zprávy. Pokud by měla nárok na příspěvek na péči, tak se chci zeptat, zda může uvést, že se oni budu starat já (jsem dcera)? Já se totiž již 4 roky starám o svého otce (jejího manžela), který má 3: stupeň příspěvku na péči. Nemám žádné sourozence a nikdo jiný tedy nepřipadá v úvahu se o ni starat. Pokud bych se o oba rodiče starala současně, a oba musí dojíždět na pravidelné prohlídky, mohu též požádat o příspěvek na motorové vozidlo? Nyní musím pro otce shánět odvoz, zatím nás vozí některý z příbuzných, já řidičský průkaz mám, ale auto bohužel ne. Opravdu si nevím rady a budu moc ráda, když mi to vysvětlíte podrobněji, co mám a jak udělat. Nyní vypíšu její diagnózy:

- Malformatio arteriovenosis lobi medii pulmolis lat. dx.,

  stav po střední lobektomii vpravo 19.6. 2014

- Paroxysmus fibrilace síní v. s. sekundární, 28. 6. 2014 provedena farmakologická verze, antikoagulační terapie

- Decubitus regionis glutei lat. sin

- Diabetes mellitus 2. typu, na dietě a perorálních antidiabeticích, diabetická nefropatie

- Arteriální hypertenze I. stupně dle WHO

- steatoza jaterní

- stav po operaci Halux rigidus

- obezita

- myom dělohy

- stav po operaci Umbilikální  hernie

- stav po infekční hepatitidě  A

- Primární hypotyreoza , substituční terapie

- chronická žilní insuficience dolních končetin, warixy dkk, klidné

-  Vas Ls páteře s iritací L5 vpravo, dextroskolioza, napřímená lordoza, snížen mop L5/S1, osteochondroza disků L4 - S1, ventrální spondyloza

užívá: Warfarin 5 mg dle rozpisu

           Apo-Feno 0-0-1

           Letrox 50mg 2x týdně

           Micardis plus 80/25mg 1-0-0

           Agen 10 mg 1-0-0

           Egilok 50mg/1000mg 1-0-1

           Ecobec 250 mg inh. sol sss 2-0-2

Mimo toho ji trápí bolesti zad a pravé ruky, léky se mění podle vyšetření, které neustále absolvuje. Budu moc ráda, když mi pomůžete. Ještě jednou Vám předem moc děkuji. 
Nashledanou

Čábelková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Čabelková,

pokud Vaši rodiče požádají o průkaz ZTP a bude jim přiznán budou moci požádat o příspěvek na nákup motorového vozidla. Formulář žádost o průkaz ZPT najdete na webu www.mpsv.cz. Žádosti se podávají na Úřad práce. Vaši rodiče by si zároveň měli oba požádat o příspěvek na péči a pokud by obdrželi minimálně II. stupeň příspěvku na péči mohla byste být s nimi doma a poskytovat jim péči. Váš příjem by byl jejich příspěvek na péči a stát by za Vás plati zdravotní a sociální pojištění. I příspěvek na péči se vyřizuje na Úřadu práce a formulář žádosti najdete opět na www.mpsv.cz.

S pozdravem

Václav Krása

Budu rád když navštívíte reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz.