Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Příspěvek na nákup MV

Autor Jana
Předmět Příspěvek na nákup MV
Dotaz

Vážený pane Krása, dovoluji si se na Vás obrátit s dotazem ohledně postupu LPS. Dnes jsem byla nahlédnout do spisu ohledně žádosti na zakoupení MV pro syna, která byla zamítnuta. Důvod nepřiznání je ten, že syn nemá těžkou vadu nosného aparátu a nemá hlubokou mentální retardaci. Krom jiného má autismus, středně těžká až těžká mentální retardace, těžká porucha  růstu - ve více než 4,5 letech je cca 95cm vysoký, nemluví, z psychiatrie má troje léky, cestu MHD zvládá hůř a hůř, přepravován je na kočáře, venku  nechodí... . Než mi přijde rozhodnutí , mám čas na rozmyšlenou, zda se odvolávat či ne. Ráda bych se zeptala, zda myslíte, že by mělo smysl v tomto případě odvolání podávat. Ohledně PnP jsme u odovlání uspěli - z druhého stupně zpětně uzanli třetí. Co mě ale zajímá nejvíc, zda je nějaká směrnice či vyhláška, na základě které musí posudkový lékař osobu pozvat, když bylo předem z naší strany o osobní přítomnost požádno a vyhověno nám nebylo. Ještě nevím, jak bylo vyhověno, když jsem požadovala lékaře specialistu, zatím se mi nepovedlo zjistit, jakou odbornost má daná lékařka LPS. Předem velmi děkuji za odpověď. jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

pokud jste předem požádali, abyste byli předvolání k řízení o žádosti a posudkový lékař Vám nevyhověl, je to jeho zásadní pochybení. Zákon č. 329/2011 Sb. i prováděcí vyhláška č. 388/2011 implikují, že v případě žádosti se posouzení dělá za přítomnosti posuzované osoby. Doporučuji Vám podat stížnost na posudkového lékaře, a to na odbor posudkové služby k MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha 2. Dále Vám doporučuji se odvolat, případně podat správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.