Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na nákup motorového vozidla

Autor Marie
Předmět příspěvek na nákup motorového vozidla
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

omlouvám se, ale mám jeden složitý dotaz. Moje maminka je těžce nemocná.Má ZTP/P a je ve 3stupni invalidity a tatínek  pobírá na maminku-osobu blízkou 3 stupeň finanč.plnění. Maminka má ZTP/P již třetím rokem. Je po úraze levé horní končetiny, nic v ruce neudrží a vlastně je ta ruka nefunční. Pravidelně navštěvuje lékaře ortopeda a neurologa. Je také onkol.pacient,ale již chodí jen na 6-ti měsíční kontroly. Největší problém se skýtá v její psychice.Navštěvuje lékaře psychiatra. Maminka nechodí ven, stále leží, je slabá, nikam nedojde,má třes rukou a nohou, vidí duchy, slyší neexistující hlasy, je podrážděná, myslí si, že ji chceme zabít....Je to horší a horší. Tatínek maminku všude musí vozit, nikam nedojde sama. Maminka si zažádala o příspěvek na nákup motor.vozidla a paní doktorka na OSSZ jí sdělila, že nárok na příspěk na zakoupení motor.vozidla nemá. Nárok má pouze ta postižená osoba, která nemá končetiny. Maminka opravdu neudělá samostatný krok. Je pane Kráso nějaká šance či naděje, že by příspěvek na koupi motor.vozidla mohla maminka získat? Žádost si podala. Děkuji za odpověď a Váš vzácný čas. Na sbírkový účet -Národní rady osob se zdravotním postižením ČR, pochopitelně přispějeme. Je to správné a pomáhat se má a musí. Nikdy nevíme, kdy budeme opět potřebovat pomoc. Marie

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Marie,

především není pravda, že příspěvek na nákup motorového vozidla je přiznáván pouze osobám, které nemají končetiny, jak jste to nazvala. Pokud má vaše maminka přiznanou průkazku ZTP/P, tak by měla splňovat kritéria přiznání příspěvku na nákup motorového vozidla. neměla jste se ptát vůbec na OSSZ, protože ti o tom nerozhodují. Doporučuji Vám na www.mpsv.cz vyhledat formulář žádosti o příspěvek, vyplnit jej a doporučeným dopisem odeslat na Úřad práce příslušný bydlišti Vaší maminky.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.