Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Příspěvek na nákup motorového vozidla

Autor Michal
Předmět Příspěvek na nákup motorového vozidla
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

chtěl bych se Vás zeptat na Váš názor. Moje mamka je držitelem ZTP/P (3.stupně) a zažádala si o příspěvek na nákup motorového vozidla. Žádost ji byla zamítnuta s odůvodněním, že nesplňuje podmínky (nemá těžké postižení pohybového ústrojí). Držitelem ZTP/P je z důvodu neovládání pravé dolní končetiny-diagnózu přesně nevím, jen vím že je to problém s nervy (není ochrnutá, ale nedokáže pokrčit nohu a tu jen posouvá a nedokáže na ní stát) Dle mého názoru se jedná a funkční ztrátu končetiny, ale nejsem doktor. Dnes jsem volal posudkové doktorce (mimochodem stejná jako tak, která ji schválila ZTP/P) a ta mi řekla, že nesplňuje podmínky podle zákona (vyjmenovala přesný zápis dle zákona příloha 5 a až h). Když sej se ptal, zda má smysl se odvolávat, tak mi bylo sděleno, že odvolání nedoporučuje protože by se také mohlo stát, že by se přezkoumávaly i ostatní příspěvky a mohla by přijít i o ně. Ale také mi řekla, že od 1.1.2014 má vyjít nový zákon/vyhláška, dle kterého by možná mohla mít nárok i moje mamka. Mamka je odkázaná na pomoc ostatním, nedokáže si dojít na nákup, ujít pro ní 100m je obrovsky vyčerpávající. V současné době ani auto nevlastní a já nemohu každé dva dny jezdit 60km abych ji nakoupil.

Otázka tedy je, zda máme podat odvolání teď, nebo počkat až na příští rok??

Velice Vám děkuji za radu. 

S pozdravem Michal

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Michale,

drzost některých úředníků je až neuvěřitelná. Samozřejmě, že jste se měl odvolat, a to do 15 dnů po obdržení zamítnutí žádosti Vaší maminky. Doporučuji Vám, abyste se odvolali, a to prostřednictvím Vašeho ÚP na Odbor odvolání a správních činností nepojistných dávek, MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha 2. Možná by stálo za to dát stížnost na úředníka, který Vám řekl, že pokud se odvoláte, že budou přezkoumány ostatní příspěvky a maminka by o ně mohla přijít. To je vydírání a nepřípustný postup úředníka.  Váš dotaz, který není nijak podepsán vezmu na ukázku generální ředitelce ÚP, aby viděla jak to v praxi chodí.

S pozdravem Václav Krása