Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

přípěvek na zakoupení motorového vozidla

Autor Petra Kalová
Předmět přípěvek na zakoupení motorového vozidla
Dotaz

Dobrý den,

obracím se na Vás s prosbou o pomoc. Moje maminka (roč. 1954) v roce 2010 prodělala těžkou CMP. Ztratila řeč, nepoznávala písmenka, měla zcela nehybnou pravou polovinu těla. Po měsíci v nemocnici, kde rehabilitace nebyla intenzivní se s velkým štěstím dostala do RÚ Hrabyně, kde strávila 2,5 měsíce. Částečně se ji vrátila schopnost mluvit, ovládat pravou nohu. Stále je odkázaná na invalidní vozík a nepřetržitou péči manžela. V bytě jsme museli udělat stavební úpravy a musel být zakoupen automobil, abychom mohli maminku vozit na rehabilitace a k lékařům. žádali jsme o příspěvek na úpravu bytu - byl zamítnut. Žádali jsme o příspěvek na zakoupení automobilu - zamítnuto.

Dg. maminky: středně těžká fatická porucha, těžká na PHK akcentovaná pravostranná spastická hemiparéza a dx. hemihyspeshesie

Lékař do zprávy pro revizního lékaře uvedl, že pacientka splňuje kritéria písmene F přílohy č.5 vyhlášky č.182/1991 sb, kdy u pacientky došlo k těžké poruše pohybové soustavy - obě pravostranné končetiny, s odkazaností na vozík, dále těžká porucha držení trupové postury.

Bylo podáno i odvolání a výsledek stejný z MPSV přišlo zamítnutí.

Nevím, zda lze ještě něco v této věci udělat. Nedokážu si představit, že by lidé takto nemocní jezdili na rehabilitace MHD - to je prostě nemožné.

Prosím o radu.

Děkuji za odpověď Petra Kalová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kalová,

doporučuji Vám, abyste podala správní žalobu proti rozhodnutí ÚP a odvolání se u MPSV ČR. Do správní žaloby napište, že posuzující orgán nevzal v úvahu všechny okolnosti zdravotního stavu Vaší maminky a tudíž, že podáváte žalobu. Musíte samozřejmě také přiložit příslušné dokumenty, rozhodnutí a rozhodnutí o odvolání. Žalobu musíte podat do 60 dnů od doručení rozhodnutí o výsledku odvolacího řízení. Žaloba se podává ke Krajskému soudu a neplatí se poplatky. není třeba ani advokát. posílám Vám vzor žaloby.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.