Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odpočet DPH u příspěvku na automobil

Autor Doubravská
Předmět Odpočet DPH u příspěvku na automobil
Dotaz Dobrý den, mám dotaz ohledně odpočtu DPH u pořízeného automobilu za příspěvek na motorové vozidlo. V rodině máme dva tělesně postižené příbuzné, kteří obdrželi příspěvek na automobil. Jelikož je možnost použít dva příspěvky na jeden vůz, tak jsme této možnosti využili a vůz jsme si objednali. Příspěvky jsou bez DPH a je možno si na finančním úřadě požádat o úlevu na DPH. Nyní se nám vyskytl problém v tom, že nám autosalon odmítl vyřídit úlevu na DPH pro dva žadatele a bylo nám sděleno, že jako firma si můžou požádat pouze o vrácení DPH za jednoho člověka a za tu druhou osobu si to máme vyřídit sami. Podotýkám, že DPH dělá u vozu 138 tis., tudíž každý by si nárokoval odpočet ve výši 69 tis. Můj dotaz zní, zda je možné, aby si dva lidé, kteří si koupí jeden vůz za za dva příspěvky nárokovali každý svým dílem DPH? Děkuji za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Doubravská,

obávám se, že takovýto postup není možný. DPH je vyměřeno na vozidlo pouze jednou a tudíž můžete žádat o vrácení pouze jednou. Zákon stanoví, že maximální částka vratky na DPH je 100 000,- Kč. Nevrací se celá částka DPH, ale pouze částka do této výše. Ve svém dotazu uvádíte, že autosalon si může  požádat o vrácení DPH pouze za jednoho člověka. To je špatný postup. Žadatel o příspěvek na nákup motorového vozidla zaplatí celou cenu vozu i s DPH a na základě této faktury požádá finanční úřad o vrácení DPH. K žádosti mimo faktury musí být doloženo i rozhodnutí o přiznání příspěvku na nákup motorového vozidla. Proto doporučuji, aby jste zvolili postup takový, že o vrácení DPH bude žádat jeden z příjemců příspěvku. Vzhledem k tomu, že jsem se s touto situací ještě nesetkal, tak by možná bylo lepší se informovat přímo na Finančním úřadu.
S pozdravem

Václav Krása

Budu rád pokud navšítívte reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz