Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP/P pro dceru

Autor bea espinoza
Předmět ZTP/P pro dceru
Dotaz

Dobrý den,

                prosím o radu. Dceři je 22 let, má ZTP/P. Nevšimli jsme si, že jeho platnost skončila v listopadu loňského roku, protože nás vždy po dvou letech zvali znovu ke komisi na posouzení jejího stavu, který je neměnný - dcera má diagnozu středně těžké mentální retardace.

Nyní jsme zašli s omluvou ma městskou část  Prahy 3 s prosbou o obnovení. Bylo nám řečeno, že vyřizování bude dlouhé a zatím tedy bude dcera bez průkazu. Problém je v tom, že ji vozíme do školy i ze školy a budeme prý tedy hradit jízdné, dokud se záležitost nevyřeší.

Dcera neumí číst ani psát, nezná číslice, u komise se vždycky rozpláče, protože se ji léíkařka snaží přesvědčit, že může jezdit sama - ona se silnice i  dopravních prostředků bojí, proto jsme ji až do loňského roku vozili autem, na který jsme dostali před 7 lety od městské části příspěvek 100.000 Kč.

Vozidlo se porouchalo, žádala jsem o finanční příspěvek na opravu a úřednice mi poradila, abych žádala o nové vozidlo, protože toto je 12 let staré. Žádost jsem tedy podala.

Řízení trvalo více než rok, mezitím vozidlo, stojící před servisem, bylo odtaženo a sešrotováno - přestože se nejednalo o vrak, mělo pozhnávací značku, platnou technickou kontrolu i zaplacené povinné ručení. Byli jsme vyzváni k jeho odstranění, nemáme však pozemek, kam bychom jej mohli odstranit - žádala jsem o radu městskou část a bylo mi řečeno, ať jej postavíme o pár ulic dál, což se stalo.

Vozidlo bylo odtaženo a sešrotováno - stálo na ulici téměř rok a na placení parkoviště jsme peníze neměli, chyba však byla naše - měli jsme si prý sehnat někoho se zahradou a postavit jej tam.

Žádost o nové vozidlo byla zamítnuta s odůvodněním, že dcera sice splňuje všechny body, potřebné pro jeho získání, nicméně jí byl přiznám důchod z mládí - 8.600,- Kč a tedy nemá nárok.

Toto nám snad mělo být řečeno hned na začátku - mohli jsme požádat o půjčku a auto nechat opravit.

Úřednice uznala, že pochybyla a to bylo vše. Poradila nám, abychom začali šetřit na vozidlo nové.

 

Nevím, na co máme nebo nemáme nárok - můžete poradit?

 

Děkuji a zdravím

                               B. Espinoza

 

 

               

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Espinozo,

problém s průkazkou ZTP je bohužel docela velký. Skutečně musíte absolovovat nyní posouzení zdravotního stavu dcery a počkat na rozhodnutí posudkového orgánu.

Nový zákon  č. 329/2011 o poskytování dávek OZP již nestanoví, že osoba s mentálním postižením, která dosdáhla věku 18 let nemá nárok na poskytnutí příspěvku na nákup motorového vozidla. Tudíž, doporučuji Vám, abyste požádala, a to doporučeným dopisem a nebo písemně na podatelně o příspěvek na nákup motorového vozidla. Budou v běhu tak dvě Vaše žádosti, jedna o průkaz ZTP a druhá o příspěvek na nákup motorového vozidla.

S pozdravem Václav Krása