Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP/P a psychické onemocnění

Autor Gabriela Hlavatá
Předmět ZTP/P a psychické onemocnění
Dotaz

Dobrý den,

manžel již 10 let trpí schizoafektivní s prudkými přesmyky do deprese a mánie  poruchou  na kterou pobírá PID. Začátkem tohoto roku mu posudková lékařka odebrala výhody ZTP/P předtím schválené na 5 let. Tj od r.2004 - 2008. Podotýkám, že manžel má problémy s komunikací i orientací a to nejen v okolním prostředí, ale i v běžném  životě. Pobírá také příspěvek na péči ve II. stupni. Chtěla bych se zeptat, jak je možné, že před lety mu byla průkazka bez problémů přidělena? Tyto výhody se již na psychická postižení nevztahují? Z přístupu paní doktorky ÚP jsem nabyla dojmu, že mají posudkový lékaři cíleně nařízeno průkazky / výhody odebírat/, neboť nám řekla, že manželův stav průvodce nevyžaduje.

Děkuji za odpověď

Hlavatá Gabriela

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hlavatá,

nedomnívám se, že by šlo o cílenou snahu od lékařů z posudkové služby, aby bylo co nejméně občanů, kteří požívají výhody pro svůj zdravotní stav, i když u jednotlivců to nevylučuji.

Doporučuji Vám, abyste opětovně podala žádost o průkazku ZTP/P pro Vašeho manžela.

Zároveň si můžete vymínit, aby Vaši žádost posuzoval jiný posudkový lékař.

S pozdravem Václav Krása