Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP a astma

Autor Jiří
Předmět ZTP a astma
Dotaz Dobrý den. Před nedávnem byl můj kamarád u správního soudu ve věci nepřiznání ZTP. Kamarád je již značně zoufalý a zcela přestal doufat, že u nás platí nějaké zákony. Už jen ty periférie než mu přiznali ID 3. stupně (těžký astmatik s těžkým bronchospazmem). Taktéž mi sdělil, že byl osobně svědkem, jak jeden muž v naší zemi velice preferovaného etnika, přiběhl ke komisi, přičemž ho při běhu viděl i posudkový lékař (nestíhal začátek jednání). Po proběhlé komisi hrdě prohlásil, že ho už začali uhánět na ÚP, proto si musel urychleně vyřídit důchod. Obdržel nejen ID 3. stupně, ale zároveň hned i průkaz ZTP!! Kamarád v té době velice obtížně chodil za pomocí 2FH, stěží byl schopen zajít 50 m a ven vycházel zásadně s doprovodem, ale obdržel pouze TP. Nepomohlo mu ani odvolání ani následně proběhlý správní soud. U tohoto soudu mu byly zamítnuty veškeré námitky s tím, že má podat stížnost na posudkové lékaře. Soudkyně nevzala v potaz ani to, že se k tomuto případu nemohl vyjádřit ani jeho praktický lékař (před zahájením prvotního řízení vyžadovali dodat veškeré lékařské nálezy po něm, dokonce mu zaslali i urgenci). Soudkyni pouze zajímalo, zda si od odvolání do zahájení soudního řízení podal žádost o přehodnocení stavu. Pokud ne, ať to co nejrychleji udělá. Na položený dotaz proč se nebere v potaz jeho velice obtížná chůze nebo spíš, že už skoro nemůže chodit - v současné době je již odkázán na invalidní vozík s doprovodem - mu soudkyně sdělila, že se jedná pouze o velice okrajovou záležitost, která nemá na průkaz ZTP moc velký vliv a dále se odmítla v této věci angažovat. Nakonec mu vše zamítla a posudkovým lékařům potvrdila. Dosud jsem nikomu nic zlého nepřál, ale po této zkušenosti přeji všem kompetentním osobám, kteří o těchto průkazech rozhodují, aby se dostali do této situace a taktéž byli tak hluboce přehlížení. Ptám se, proč jsou v dnešní době těžcí astmatici tak opomíjení? Proto, že to není na nich na prvý pohled vidět? Začala se už pro ně chystat nějaká změna, případně kdy se pro ně bude něco dělat? I když se mne tato záležitost osobně netýká, jsem zděšen přístupem společnosti k takto těžce zdravotně postiženým osobám. Takto si současnou demokracii, kdy má práva pouze hrstka vyvolených, rozhodně nepředstavuji. Vůbec se mi nelíbí, když na vyhrazeném parkovišti nemůže stát ani skutečný vozíčkář, přičemž zde parkuje mnoho lidí, u kterých je již na první pohled vidět, že s chůzí nemají žádný problém. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Jiří,

doporučuji Vám, aby Váš kamarád podal novou žádost nebo má ještě možnost podat rozklad k paní ministryni Marksové. Zároveň by měl podat stížnost na posudkového lékaře. Jinak Vám poradit neumím.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji