Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP

Autor Petra
Předmět ZTP
Dotaz

Dobrý den,

na stránkách helpnet.cz jsem se dočetla, že se chystají změny v posouzení nároku na průkaz OZP (ZTP).

Cituji z článku :

„Změní se posuzování nároku na průkaz OZP? Šance se zvyšuje

28.4.2013

Zdá se, že dojde k oddělení posuzování nároku na průkaz OZP a nároku na příspěvek na péči. Tato změna by byla velmi vítaná, protože současné společné posuzování vede k tomu, že není přiznán příspěvek na péči nebo průkaz OZP. Uvedl to předseda NRZP ČR Václav Krása po jednání s představiteli ministerstva práce a sociálních věcí, z něhož vyplynulo, že ministerstvo je přístupnější i k dalším změnám ve prospěch osob se zdravotním postižením. 

Ministerstvo nechce návrat ke stavu před 1. lednem 2012, ale souhlasí se změnou posuzovacích kritérií, jak u posuzování nároku na průkaz OZP, tak také nároku na příspěvek na péči. Kritéria by měla více vyhovovat všem skupinám zdravotně postižených, protože by měla být použitelná analogicky i pro ty skupiny, které se do aktuálního parametru nevejdou. Je pravděpodobné, že ministerstvo bude souhlasit s tím, aby anatomická ztráta dolní končetiny nad kolenem byla uznána za takové postižení osoby, která má nárok na přiznání průkazu ZTP a tím i na příspěvek na nákup motorového vozidla a podobně.“... konec citace.

 

Je mi 38 let a jsem po dvou těžkých onkologických operací plic, kdy mi musela být odoperována celá pravá plíce (z 5 plicních laloků mi zbyly pouze 2 plicní laloky) . Jsem dušná při řeči, téměř nepřetržitě trvající výskyt značné vyčerpanosti organismu po sebemenší zátěži, jako je krátká chůze, cestování k lékařům, oblékání, osobní hygiena, překonávání překážek, krátký výstup do schodů, změna klimatických podmínek, inverzní počasí, nerovný terén atd. Jsem doživotně poškozena ve všech oblastech života, úplné doživotní vyloučení všech aktivit, které jsou běžné u zdravého člověka (dovolená, výlet, sport, kultura, cestování, pracovní zařazení atd.).

Podle vyjádření posud. lékaře nemám nárok na příspěvek na Mobilitu ( ZTP)…  prý jsem  schopna pohybovat se chůzí krok za krokem  v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu, chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů i s přerušováním zastávkami. 

Chci se zeptat, zdali budou kritéria vyhovovat všem skupinám zdrav. postižených, např. i lidem s interním onemocněním, jako je v mém případě ztráta důležitého orgánu pro život  ? A kdy k chystaným změnám dojde ?

Děkuji

Petra :-)

 

 

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Petro,

Národní rada osob se zdravotním postižením, jejímž jsem předsedou, skutečně vyjednává a MPSV ČR o změně posuzování nároku na průkaz osob se zdravotním postižením. Nelze však zatím říci, jak bude vypadat konečná verze zákona. Zvláště v současné politické krizi nelze nic odhadnout.

S pozdravem Václav Krása