Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP - průkazka

Autor Jana
Předmět ZTP - průkazka
Dotaz

Dobrý den pane Krása,

 

předem Vám chci poděkovat za vše, co pro nás zdravotně postižené děláte, jak bojujete Vy a Vaši spolupracovníci a hlavně že nezvdáváte boj.

Co se týká ZTP průkazky bych si ráda také ujasnila termíny - mám na rozhodnutí z OSSZ napsáno, že mimořádné výhody II. stupně jsou mi přiznány trvale (samozřejmě dle strarých pr. předpisů, dnes již neplatných), ovšem MÚ mi nejprve vydal průkazku papírovou s modrým pruhem, kde bylo napsáno u platnosti "trvale", poté se došlo ke změně těchto papírových průkazek s modrým pruhem za papírové průkazky zelezné. Na základě rozhodnutí OSSZ mi vystavil MÚ tuto zelenou průkazku s platností +10let od data vystavení s tím, že ano mám přiznané stále mimořádné výhody II. stupně trvale, ale že průkazka se vystaví jen na 10 let (že se to bere podle věku držitele), protože kvůli změně vyzáže na fotce. Po deseti letech přijdu s novou fotkou a vystaví mi jen novou průkazku, protože stejně OSSZ mi výhody přiznala "trvale".

 

Teď se mi blíží koncem roku doba, kdy bych potřebovala vyměnit průkazku, dle starého zákona mám výhody přiznány "trvale" a myslím si, že bych měla mít nárok o vystavení průkazky do 31.12.2015 a poté až projít tedy přezkumem dle nových předpisů.

 

Co si pane Krása myslíte, jak postupovat?  Sami úřednice dle mě v tom mají dost chaos - vím o případě, kdy opravdu došlo k "prodloužení" do 31.12.2015 na základě "trvale" přiznaných mimořádných výhod II.stupně, ale také v jiném okrese rovnou průkazku odejmuli, nevystavili prodloužení do konce roku 2015 i když dotyčný má přiznané výhody "trvale" dle starých pr. předpisů.

Jak to tedy je?

 

Děkuji za odpověď

 

Jana

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jano,

obávám se, že ÚP bude vyžadovat nové posouzení vašeho zdravotního stavu, protože vaše průkazka platí 10 let od posledního prodloužení. Možná by bylo řešení to, že byste sama neupozornila na vzniklou situaci, neboť tato věc jenejasná a zákon ji jasně neřeší, tudíž trvalá platnost znamená, že vám průkazka bude platit až do 31. 12. 2012. pokud však půjdete s novou fotkou vyměnit průkaz, tak se obávám, že budete podrobena posouzení zdravotního stavu.

S pozdravem Václav Krása