Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

viditelná diskriminace

Autor Martin
Předmět viditelná diskriminace
Dotaz Dobrý den. Můj děda(těžký astmatik s CHOPN a kardiologickými problémy) je pro neschopnost samostatné chůze odkázán na invalidní vozík za nutné a vydatné pomoci druhé osoby. Sám není opravdu ničeho schopen. Tento stav má potvrzen jak v Národním centru pro těžké astma, spadového pneumologa, kardiologa, neurologa i rehabilitačního lékaře. Jeho zdravotní stav je hodnocen jako dlouhodobě nepříznivý zdravotní stav, neschopen se sám o sebe postarat, s odkázanosti na invalidní vozík za nutné a vydatné pomoci druhé osoby. Vím, že s těmito problémy není sám a podobných dotazů tu bylo ohledně těžkých astmatiků již poměrně dost. Taktéž vím, že tito těžce pohybově postižení občané nemají v tomto státě ze strany ÚP skoro na nic nárok a stát to nehodlá ani řešit, ale přece nerozumím a není mi jasná jedna skutečnost. Děda jezdí již mnoho let na lázeňskou léčbu s nutným doprovodem. Veškeré náklady jsou tomuto doprovodu hrazeny zdravotní pojišťovnou. Jak je však možné, že i když se bez nutného doprovodu není schopen sám nikam dostat, ani se o sebe postarat a tento stav má potvrzen mnoha odbornými lékaři, přičemž tuto skutečnost akceptuje i zdravotní pojišťovna, může tento stav posudkový lékař tak zveličit? Podle posudkového lékaře nemá děda nárok na PnP ani ZTP/P. Osobně jsem byl při tom, když jeden významný docent(mimo jiné přednášející na VŠ a zároveň dlouhodobě vede i mezinárodní konference), zastal mého dědy. Posudkový lékař mu přímo vmetl, že ničemu nerozumí a že se u mého dědy nejedná o těžké postižení hybnosti. Dále mu tento posudkový lékař doporučil vrátit VŠ diplom a jít znovu studovat. Opravdu si musíme nechat vše líbit? Vždyť se jedná o viditelnou diskriminaci. Měli bychom začít něco dělat a nejen pouze sedět a skrytě doufat, že snad jednou dostanou naši čelní představitelé rozum a laskavě se nad těmito těžce postiženými lidmi slitují.Domníváte se, že se snad konečně dočkáme nějaké změny? Všichni lékaři dědu litují, ale to mu nepomůže. Proč se všude uvádí, jak se zlepšují podmínky pro zdravotně postižené, když to není vůbec pravda? Důležitý je přece, stav pohyblivosti a ne, že se nemůže někdo pohybovat pouze na základě nějaké schválené a uznané nemoci. Zde se jedná podle mého názoru přímo k viditelné diskriminaci. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Martine,

 plně s Vámi souhlasím. NRZP ČR již navrhla změnu zákona č. 329/2011 Sb. o poskytování dávek osobám se zdravotním postižením, která měla rozšířit diagnózy právě o Vámi uvedená onemocnění. Bohužel, tento návrh se nám nepodařilo prosadit.

nejlépe by bylo, aby Váš otec po odvolání podal správní žalobu, kterou musí podat do 60 dnů opd doručení zamítavého rozhodnutí o odvolání. Správní žaloba se podává ke Krajskému soudu, neplatí se žádné poplatky a klienta nemusí zastupovat advokát. Kdybyste měli sílu a cghuť jít do toho, tak NRZP ČR by s Vámi spolupracovala v tom, že pokud by Váš děda se správní žalobou neuspěl, mohla by se podat kasační stížnost, kde už musí být advokát a případně i ústavní stžnost. Tavouhle věc však nemůže podat NRZP ČR, ale občan, který je špatným zákonem postižen. Uvidíme jaká bude nová vláda a nový Parlament. Třeba se nám podaří tuto věc prosadit. Kdybyste se rozhodli jít touto cestou, tak se mi ozvěte na email v.krasa@nrzp.cz.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji