Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Tiskopis žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním pojištěním

Autor Eva Stöhrová
Předmět Tiskopis žádosti o přiznání průkazu osoby se zdravotním pojištěním
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

při vyřizování nového průkazu ZTP jsme od ÚP ČR obdrželi tiskopis, který mimo jiné obsahuje část B zástupce žadatele. Osobě zbavená způsobilosti tiskopis většinou vyplňuje její opatrovník, tedy chápu li dobře zástupce žadatele. V údajích o zástupci žadatele jsou mimo jiné kolonky: rodné číslo, pohlaví, rodinný stav, zdravotní pojišťovna a číslo pojištěnce. Můj dotaz tedy zní:

koho a proč zajímá zda jsem jako opatrovnice vdaná ( ve vysvětlivkách jsou jako nápověda uvedeny možnosti-svobodný(á), ženatý(á), vdovec/vdova, rozvedený(á), registrované partnerství), či v registrovaném partnerství? U které zdravotní pojišťovny jsem registrovaná? a mé číslo pojištěnce? a proč nestačí pouze mé datum narození? - mé osobě nebude vydáván průkaz ZTP a údaje o žadateli jsou v části A žádosti.

Jak bude s mými osobními údaji ( tvrdými daty) naloženo? - tiskopis tuto skutečnost neřeší bytˇsebemenší mini poznámečkou.

Když bude opatrovníkem zařízení sociální péče- a víme, že tomu v mnohých případech tak je - bude ÚP požadovat tato data i statutárního zástupce? ( pro případného zástupce žadatele- organizaci, tiskpopis část nemá). Tedy bude ÚP zajímat, zda je ředitel svobodný, či ženat, či zda žije v registrovaném partnerství? A jak bude z jeho daty naloženo?

Doufám, že můj dotaz je srozumitelný. Přiznávám trošičku rozbouřené emoce a před očima zákon č.101/2000Sb.

Děkuji moc za odpověď a přeji hlavně hodně zdraví.

Eva Stöhrová

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Stöhrová,

již jsme podali stížnost na Úřad pro ochranu osobních údajů proti požadovaným údajům v jednotlivých formulářích MPSV ČR. Úřad se bude naším podnětem zabývat.Doporučuji to nevyplňovat, pouze snad narození a bydliště a musíte doložit, že jste opatrovník osoby. je nepochybné, že výše zmíněná data nejsou pro účel, pro který má sloužit potřeba.

S pozdravem Václav Krása