Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Snížení průkazu ztp/p na tp u autistického dítěte

Autor Hlaváčová
Předmět Snížení průkazu ztp/p na tp u autistického dítěte
Dotaz

Dobrý den pane Kráso. Předem Vás moc zdravím a přeji jen vše dobré.

Máme doma dcerku 8 let s autismem (vysokofunkční). Do letošního března jsme měli průkazku ztp/p. Nově nám přišlo posouzení s výsledkem tp. Chtěla jsem se zeptat, je-li možné, aby posuzovaná spadla o dvě pozice? Lze s touto skutečností něco dělat? Je nějaká šance se proti tomuto rozhodnutí odvolat? Dceřin stav je víceméně pořád stejný. Ve škole má dcera asistenta pedagoga. Problémy s orientací zůstávají. Dcera není schopna komunikovat s lidmi, které nezná. Při běžných činnostech je potřeba neustálá kontrola a doprovod kamkoliv.

Může mít toto rozhodnutí vliv také na příspěvek na péči? Případně jestli u posuzování příspěvku na péči má také vliv zařazení do kategorie vysokofunkční autismus? Dcera má momentálně přiznaný druhý stupeň příspěvku na péči.

Děkuji Hlaváčová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Hlaváčová,

je nezbytné, abyste se proti rozhodnutí o změně průkazu do 15 dnů odvolala, a to prostřednictvím ÚP na odbor odvolacích agend MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha 2.

Bohužel to je možné, že posuzující orgán sníží průkaz OZP o II. stupně. Vaše základní argumentace musí být, že dcera není orientovaná, tudíž potřebuje všude doprovod. Rozhodnutí o průkazu by nemělo mít vliv na stupeň PnP, ale někteří posudkoví lékaři to bohužel berou šmahem.

Pokud byste neuspěla u odvolání, doporučuji podat správní žalobu, a to ke Krajskému soudu.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamy na mém webu. Děkuji