Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

sněmovní tisk 935

Autor Petr
Předmět sněmovní tisk 935
Dotaz Dobrý den. Proč jsou pacienti s těžkým plicním onemocněním (ASTMA, CHOPN) stále tak opomíjení?? Pročítáním sněmovního tisku jsem totiž zjistil, že by se měl příspěvek na mobilitu podle výše uvedeného tisku zvýšit pouze u příjemců ZTP/P. Proč však toto zvýšení není i u ZTP? Nejtěžší pacienti s plicním onemocněním však stěží dosáhnou na ZTP. Přičemž jsou mnohdy odkázání na invalidní vozík za nutné pomocí druhé osoby. Bez auta se taktéž nikam nedostanou. To musí neustále trpět za to, že jim není umožněno získat průkaz ZTP/P? Toto jsem pobíral i posudkovým lékařem, který mi potvrdil, že v současné době není možno ZTP/P u těchto pacientů dle platných předpisů přiznat. Takže, i když se tito pacienti bez doprovodu ani automobilu neobejdou, pokud nedojde k doplnění návrhu novelizace, nemají šanci na zvýšení příspěvku na mobilitu. Nejedná se zde o viditelnou diskriminaci? Nebo se taktéž připravuje i novelizace podmínek pro přiznávaní průkazů ZTP/P, který by jim umožnil tento průkazu přiznat? Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Petře,

novela zákona č. 329/2011 Sb., která je v tisku 935 skutečně neobsahuje změnu diagnóz, tak aby bylo možné vyplácet lidem s plicním onemocněním, či těžkým srdečním onemocněním příspěvek na mobilitu, a aby mohli požádat o příspěvek na nákup motorového vozidla.

NRZP ČR, která připravila tuto novelu zákona, prosazovala také rozšíření diagnóz pro nárok na přiznání průkazu ZTP/P a tím spojených dalších benefitů i pro osoby s těžkým plicním a srdečním onemocněním. MPSV ČR však tuto změnu razantně odmítlo s tím, že tato věc by musela být prodiskutována s odbornými lékařskými společnostmi, a že by to zasáhlo i do zdravotnických zákonů. Pokud NRZP ČR chtěla alespoň některé věci prosadit, tak bylo nezbytné nálést jakýsi kompromis, takže nakonec tento návrh byl z novely vypuštěn. Přesto, toto je věc, kterou se budu snažit prosadit v příštím období.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji