Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Slevy vstupného u PID

Autor Jan Bartoš
Předmět Slevy vstupného u PID
Dotaz Dobrý den pane Krása.Jsem v plném invalidním důchodu pro psychické potíže.Když prožívám ,,lepší,,období s mírnějšími potížemi,navštěvuji zámky,muzea apod.s manželkou nebo dětmi.Při koupi vstupenky se mě občas ptají,jestli nejsem důchodce a dají mě slevu.Nemám dobrý pocit při poskytnutí slevy,když se nemohu ničím prokázat.Co jsem se dočetl v poradně,tak průkaz mohou získat jen vážně fyzicky postižení.Není nějaký typ,,průkazu,,pro důchodce s psychickými potížemi,který by neposkytoval výhody jako u vážného tělesného postižení?Nechci,aby to bylo chápáno jako domáhání se neoprávněných výhod,ale jen na prokázání své invalidity.Vím,že sleva je jen na libovůli pokladní a nelze ji vynucovat!Děkuji Vám za odpověd´.S pozdravem Jan Bartoš

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Bartoši,

podle vyhlášky č. 182/1991 Sb., lze přiznat občanu s těžkým zdravotním postižením výhody dle I. až III. stupně. V příloze č. 2 této vyhlášky jsou uvedeny zdravotní postižení, na která je možno tyto výhody získat. Při prostudování této přílohy vyhlášky se obávám, že bohužel na žádný stupeň těchto výhod a tudíž ani na průkazku TP, ZTP či ZTP/P nebudete mít nárok. Přesto můžete zkusit požádat na odboru sociální péče vaší obce s rozšířenou působností. Jiný průkaz pro osoby se zdravotním postižením není.

S pozdravem Václav Krása