Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

S karta- kontrola v bytě

Autor Lada
Předmět S karta- kontrola v bytě
Dotaz

Dobrý den - dnes jsem si chtěla obnovit průkaz ZTP,bylo mi sděleno na UP, že  papírový za žádnou cenu nedostanu,že si musím vzít Skartu. žádnou žádost se mnou nesepsali,ale prý mi zavolají a příjdou ke mě domů,aby viděli jak bydlím a jak zvládám asi domácí práce atd- je prosím toto podle zákona? Ono nestačí,že musím své údaje předat Č. spořitelně,to si musím ještě nechat pracovníky UP pustit do bytu a nechat je kontrolovat co mám doma za majetek?To je tak šílené ponižování člověka ,zmrzačlili mě lékaři,celý život mi obrátili vzhůru nohama a nyní mě budou ponižovat z úřadu práce. Mě fakt již nebaví život :-(( Děkuji srdečně za odpověď

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Lado,

sociálnímu šetření v bytě se bohužel nevyhnete. Sociální praconíci však nemůžou zkoumat co máte v bytě, či zda zvládáte domácnost. Kriteria pro přiznání průkazu ZTP určuje písm. a) a písm. b) přílohy vyhlášky č. 505/2006 Sb., - jsou to:

505/2006 Sb.

VYHLÁŠKA

ze dne 15. listopadu 2006,

kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách

Příloha 1

Vymezení schopností zvládat základní životní potřeby

a) Mobilita:

Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna zvládat vstávání a usedání, stoj, zaujímat polohy, pohybovat se chůzí krok za krokem, popřípadě i s přerušováním zastávkami, v dosahu alespoň 200 m, a to i po nerovném povrchu, chůzi po schodech v rozsahu jednoho patra směrem nahoru i dolů, používat dopravní prostředky včetně bariérových.

b) Orientace:

Za schopnost zvládat tuto základní životní potřebu se považuje stav, kdy osoba je schopna poznávat a rozeznávat zrakem a sluchem, mít přiměřené duševní kompetence, orientovat se časem, místem a osobou, orientovat se v obvyklém prostředí a situacích a přiměřeně v nich reagovat.

Nic jiného by pracovníci neměli šetřit a trvejte na tom. Pokud jde o sKartu, prosím, abyste si prostudovala informaci č. 101 na webu www.nrzp.cz a trvala na tom, že nechcete sKartu. Úředníci nemají právo jí lidem nutit.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, 

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.