Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Průkazky ZTP v rámci EU

Autor Šramko
Předmět Průkazky ZTP v rámci EU
Dotaz Průkazky ZTP v rámci EU Dobrý den. Přestože mám mezinárodní průkaz ZTP, v ostatních státech EU můžu stoprocentně počítat jen s možností parkování na vyhrazeném místě. Další výhody již nemám, není to diskriminace ? Proč se ptám, protože nedávno zavedla Slovenská vláda bezplatné cestování ve vlacích. Bezplatné cestování ve vlacích se ale nevztahuje pouze na Slováky. Tato možnost platí pro občany celé Evropské unie, tedy i obyvatele České republiky. Jen pro úplnost – důchodci (občané EU) nad 65 let si bezplatného cestování vlakem mohou užít i v Maďarsku. Proč to nemůže to být zdarma jen pro Slováky, protože by to byla diskriminace a to EU nepřipustí. Ale pro invalidy EU s mezinárodním průkazem ZTP, která zavedla jednotný parkovací průkaz pro osoby se zdravotním postižením, to diskriminace není? Byl by to námět pro naše europoslance, ať zákony EU platí i pro invalidy. Přeji zdraví!, optimismus! a hodně sil! k dalším krokům ve snaze o pomoc invalidům v roce 2015.

Odpověd na dotaz:

Vážený panr Šramko,

průkaz ZTP není mezinárodní a ani ostatní státy EU nemají přenositelné tyto průkazy. Pouze parkovací průkaz je přenositelný do zemí EU. Bohužel máte pravdu, že na tento průkaz je možné pouze parkovat na vyhrazených parkovištích. Nejedná se však o diskriminaci, pokud si některá země zařídí cestování pro určitou skupinu zdarma a ostaní státy nikoliv. EU se zatím nesjednotila na společných benefitech pro podporu cestování OZP. Je to škoda, ale je to tak.

S pozdravem Václav Krása