Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

průkaz ZTP/P

Autor Milan Strnad
Předmět průkaz ZTP/P
Dotaz Dobrý den obracím se na Vás o radu jak pokračovat nebo jestli není nárok na změnu průkazu. V listopadu 2013 mě byl diagnostikován karcinom jazyka a spodiny dutiny ústní a9.12.2013 provedena resekce spodiny ústní a části kořene jazyka a zaveden PEG pro příjem nutrisonu.Po půl roce následovala chemoterapie a ozařování.Jelikož léčba nebyla úspěšná musel jsem v po roce tj.prosinec 2014 podstpoupit druhou radikální operaci komplet dutiny ůstní a odstranění jazyka a náhrada myokutánním lololem a provedena tracheostomie a nadále ještě později odstraněn karcinom tlustého střeva. Jelikož jsem zcela závislí na pomoc-každé dvě hodiny mě musí rodinný přítel krmit do PEGU a 2x denně měnit tracheo kanylu a neustále mě vozit po návštěvách nemocnice do Hradce Králové 35km tam a zpět nehledě na neustálou péči a přítomnost jelikož vůbec nemohu nikam sám když nemohu mluvit a žádat někde o pomoc kdyby se mě nšco stalo. Proto jsem v březnu 2016 požádal o změnu průkazu ZTP na ZTP/P což mě bylo zamítnuto a proto jsem se odvolal ke komisi do Hradce Králové kde byl se mnou můj pečovatel který vše musel znova vysvětlovat bylo mě tam trapně když nemohu mluvit a arogantní chování komise která mě to po měsíci opět zamítla a dodnes ani nevím jména jelikož na rozhodnutí není nikdo podepsaný a bylo mě oznámeno že již není proti výroku odvolání.Hrozně špatně psychicky situaci zvládám ale jsem rád že mám doma péči a nemusím vyžírat stát někde v nemocnici.Tak bych Vás poprosil o radu jestli je ještě nějaká šance nebo nárok na průkaz ZTP/P nebo kam se obrátit?.Již nikdy nebudu mluvit a už vůbec nemůžu přijímat ústy žádnou stravu.Posudkový závěr zněl-jde o osobu s těžkým funkčním postižením pohyblivosti nebo orientace.Moc děkuji za případnou radu. M.Strnad

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Strnade,

Váš případ svědčí o tom, že státní správa není schopna a ani ochotna reagovat na případy, kdy je potřeba zhodnotit celkovou situaci a učinit rozhodnutí, které zákon úplně nepostihuje, na druhé straně, ale ani neodmítá. Po zamítnutí Vašeho odvolání jste měl možnost do dvou měsíců podat správní žalobu. Správní žaloba se podává ke Krajskému soudu, neplatí se žádné poplatky a nemusí Vás zastupovat advokát. Problém u správní žaloby je ten, že spíše posuzuje procesní záležitost posuzování zdravotního stavu a nikoliv vlastní posouzení. Přesto by asi stálo za to se pokusit o žalobu, protože můžete argumentovat tím, že posuzující orgán nevzal procesně v úvahu, že nemůžete být prakticky bez přítomnosti asistenta. Pokud již uplynuly ony dva měsíce od doručení rozhodnutí o zamítnutí odvolání, tak je nezbytné absolvovat celý proces znovu.

Vážený pane Strnade, Váš případ by mohl být velmi dobře mediálně použit právě v souvislosti s problémy kolem posuzování nároků na průkazky. Pokud byste s tím dal souhlas, tak mi prosím napiště na adresu v.krasa@nrzp.cz, abychom se o věci mohli společně domlouvat.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji