Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Průkaz ZTP na trvalo

Autor Míla
Předmět Průkaz ZTP na trvalo
Dotaz

Dobrý den,v roce 1990 mi byla přiznána průkazka ZTP už na trvalo.Bylo mi zděleno že vždy po deseti letech si mám přijít vyměnit průkaz kvůli fotce.Naposledy mi vystavili průkaz na počkání v roce 2001 na okresním ůřadě.V loňském roce jsem si poprvé zažádala na odboru sociální péče o znak do auta O1 a o příspěvek na individuální dopravu.Na odboru se divili že o mě nemají žádnou zprávu ani rozhodnutí.Že prý se to někde ztratilo tak mě budou muset asi přezkoumávat.Já rozhodnutí z roku 1990 mám a tak se vás ptám zda ještě platí tato vyhláška nebo zákon.

Jste občanka s těžkým tělěsným postižením dle ust. § 86 odst. 2 zák.100/88 Sb. a náleží vám mimořádné výhody 2. stupně dle §39 odst.1.vyhl. 152/88 Sb. a průkazka ZTP.

Zjištěný zdravotní stav odpovídá postižení uvedenému v odst. 2 příl.č.2 k vyhl. 152/88 Sb.

Chtěla jsem se zeptat zda odbor sociální péče mě může znovu přezkoumávat.Příští rok si půjdu pro novou průkazku.Obávám se jestli mi ji vydají zase na 10 let.Mám trvalé následky po nezdařené operaci.Ve 12 letech při plicní operaci došlo k plicni embolii s následkem těžké mozkové mrtvici.Protože jsem měla průkazku ZTP v pořádku znak do auta mi vydali na počkání.Posudkový lékař mi bez problémů přiznal i příspěvek na individuální dopravu na 4 roky.Jak se můžu bránit abych o průkazku nepřišla?Moc děkuji za odpověď.Míla

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Mílo,

zákon 100/1988 o sociálním zabezpečení ještě v ustanovení § 86 platí, ale vyhláška, kterou zmiňujete byla již dávno nahrazena jinou. Pokud Vám však v roce 2001 byla vystavena nová průkazka ZTP, pak by neměl být problém k jejímu opětovnému prodloužení.Správní orgán má však pravomoc pozvat osobu, které byly přiznány výhody dle vyhlášky 182/1991 Sb., k přezkoumání zdravotního stavu. Domnívám se, že po přezkoumání zdravotního stavu Vám nebude průkazky ZTP odebrána.

S pozdravem Václav Krása