Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Prodloužení průkazu ZTP

Autor Luboš Dvořák
Předmět Prodloužení průkazu ZTP
Dotaz

Dobrý den pane Kráso,

obracím se na Vás s dotazem týkajícím se prodloužení průkazky ZTP.
Jsem 8 po transplantaci kostní dřeně z důvodu akutní myeloidní leukémie na kterou mi přišli v 16 letech. Po dlouhých tahanicích se mi povedlo vybojovat průkazku ZTP spolu s označením do vozidla. Průkazku jsem vždy dostal na dobu určitou a nyní mi končí platnost čímž se dostávám ke svému dotazu:
Naposledy (Leden 2014) když jsem žádal o prodloužení, trvalo vyřízení žádosti skoro 7 měsíců a následně jsem dostal jakýsi bylí papírek zatavený ve fólii (prý se jednalo o dočasné řešení kvůli nejasnostem s Skartami) se zpětným datem vydání od Ledna 2014 a platností do Září 2015, tedy mi průkazku vydali v podstatě na něco málo přes rok. Zároveň jsem si nemohl zažádat o příspěvek na mobilitu, dokud nebudu mít platnou průkazku, aby mi při vydání této nové paní řekla, že jsem si tedy vlastně zažádat mohl a že jí to sice mrzí, ale nemůžou mi ho vyplatit zpětně ...
Nyní mi končí platnost, tak jsem si byl na úřadě podat žádost o prodloužení a bylo mi řečeno, že za A: protože mám tuto dočasnou průkazku, nemůžu jí chtít prodloužit, ale musím zažádat o novou, jako kdybych předtím žádnou průkazku neměl a za B: nemůžu si podat žádnou žádost, dokud mi neskončí platnost té stávající.
Obracím se tedy na Vás s radou jak dále postupovat, pokud se opět nechci dostat do situace, kdy budu x měsíců nucen předkládat neplatný průkaz, vysvětlovat a následně být vykázán z vyhrazených míst, či areálů nemocnic, stejně jako pokud nechci být ošizen o příspěvek na mobilitu, na který bych podle mě měl mít nárok automaticky s průkazkou ???
Z důvodu léčby mého onemocnění mám stále oslabenou imunitu a prostředky hromadné dopravy jsou pro mě tabu, tak pro mě moje auto zůstává jedinou možností dopravy.
Předem děkuji za Vaší odpověď.
Luboš Dvořák

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Dvořáku,

doporučuji Vám, abyste si podal žádost o vydání průkazu ZTP, a to na formuláři, který najdete na stránkách www.mpsv.cz. Žádost s kopiemi lékařských zpráv pošlete doporučeně, nebo předejte do podatelny Vašeho ÚP. Úředníce Vám nemá právo co říkat, abyste podal žádost až po skončení platnosti průkazu. je logické, správní řízení trvá nějakou dobu, tudíž je potřeba zahájit dříve. Tím, že podáte žádost, tak ÚP je povinen správní řízení zahájit.

Pokud Vám bude přiznán průkaz ZTP, bude Vám automaticky také přiznán příspěvek na mobilitu.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji