Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

příspěvek na zdvihací plošinu

Autor Hana Plichtová
Předmět příspěvek na zdvihací plošinu
Dotaz Dobrý den Mám bratra po amputaci DK,bez protézy,vozíčkář(ročník 1954).Bydlí v panelovém domě.Ke vchodu do domu je 7 schodů které na vozíku nemůže překonat.Je podána žádost na příspěvek pro pořízení zdvihací plošiny.Úřednice z ÚP mi dala informaci,že příspěvek bude přiznán.Bratr nyní má zdravotní problém i s druhou nohou.Bydlí sám a využívá soc. služeb.Pokud bude zdvihací plošina namontována a uhrazena a bratr by do budoucna nezvládl péči o svou osobu ve svém bytě a musel se přestěhovat do vhodného zařízení,musel by příspěvek vracet?Na jak dlouho je příspěvek přiznán? Bratrovi byl přiznán průkaz ZTP.Protože se zatím nemůže dostat z domu na ulici,nemůže si průkaz osobně vyzvednout.Průkaz potřebuje,aby si mohl požádat o příspěvek na mobilitu .Co má dělat?Úřednice z ÚP mu sdělila,že není povinna průkaz mu doručit domů,protože musí průkaz zalaminovat a bratr musí podepsat převzetí.Bratr má podanou žádost o příspěvek na mobilitu,ale řízení nemůže být zahájeno,protože si bratr nemůže osobně převzít průkaz ZTP .Bratr bydlí v Klášterci,ÚP je v Kadani.Pro vozíčkáře,který se nemůže dostat z domu přes bariéru schodů ani do autobusu je to velký problém. Děkuji za odpověď a přeji vám hezký den a stálé zdraví. Hana Plichtová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Plichtová,

pokud by se Váš bratr přestěhoval, tak určitě by příspěvek nevracel, ale bylo by vhodné nabídnout plošinu jiné osobě, která by jí mohla využít.

Myslím, že stačí, když Váš bratr pověří Vás k převzetí průkazu s tím, že pověření bude písemné s uvedením dat Vašeho bratra. Pokud by úřednice dále dělala potíže, doporučuji stížnost na Krajský ÚP.

S pozdravem Václav Krása