Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

osoba zdravotně znevýhodněna

Autor Alžběta
Předmět osoba zdravotně znevýhodněna
Dotaz

Přeji dobrý den.Mám dotaz ohledně mého zdravotního stavu a možnosti získat práci. Je mi 49 let a mám  problém se zrakem již od dětství. Tupozrakost levého oka. Pravé oko slabší dnes dioptrie plus 5. Problém je v tom, že mám dvojí vidění zejména při čtení a problém se zaostřováním.  Proto jsem nucena odmítnout nabídku práce, kde je potřeba číst nejen písmena (mám problém rozlišit čísla jako 3 6 8 9 kvůli dvojitému vidění). Při práci na PC musím mít větší písmo. Nemúžu přijmout práci v obchode, v administratívě, ve skladu nebo na recepci a pod. Proto si raději hledám práci manuální, kde mi zrakový problém tolik nepřekáží, jako je úklid, balení výrobků atd. Měla jsem možnost získat takovou práci ale ty byly určené jenom pro osoby s průkazem ZTP nebo OZP a OZZ. Protože je nevlastním, práci jsem nezískala. Přitom nejsem způsobilá vykonávat některé druhy práce jako člověk, který nemá zrakový problém. Chtěla jsem se proto zeptat jestli mohu získat kvůli tomuto omezení průkaz a kde bych měla o něj požádat. Nechci využívat nějaké výhody, ale chci získat práci. Takhle jsem považována za zdravou ale jinak mé omezení špatného zraku mě znevýhodňuje při výběru a vykonávání práce. Mám středoškolské vzdělání s maturitou a  na ÚP se někdy podivují když se zajímám o práci uklízečky, nebo dělnice . Prosím o radu jak postupovat. Předem děkuji za odpověď.  A

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Alžběto,

nejprve Vám doporučuji, abyste prostřednictvím OSSZ požádala o přiznání statutu osoby zdravotně znevýhodněné. Tím budete zajímavá pro některé zaměstnavatele, protože tato věc sebou nese určitou výhodu. Například při zřízení nového pracoviště pro osobu se zdravotním postižením. Pokud jde o průkazku ZTP, nedokaži odhadnou zda ji získáte či ne. Žádost se podává na odboru sociální péče Vaší obce s rozšířenou působností. Na tomto pracovišti mají příslušný dotazník.

 

S pozdravem Václav Krása