Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

opravdu nemám nárok na ZTP?

Autor Daniela
Předmět opravdu nemám nárok na ZTP?
Dotaz Dobrý den, vím, že nejste posudkový lékař, ale nedá mi to, abych se nezeptala na radu. Pohybuji se velmi obtížně za pomocí 2FH a to pouze na velmi krátké vzdálenosti, přičemž ven vycházím pouze na invalidním vozíku s doprovodem. Mám totiž obrnu nohou. Žádala jsem o průkaz ZTP, ale byl mi přiznán pouze TP. Při komisi jsem se zeptala, proč mi nebyl přiznán průkaz ZTP případně ZTP/P. Lékař mi pouze odpověděl, že ho můj zdravotní stav ani styl chůze nezajímá. Obrna nohou není uvedena v tabulce. Opravdu si z nás mohou tito lékaři tak utahovat?? Nejsem z těch, kteří by někomu přáli nějaké zdravotní omezení, ale tomuto lékaři bych to srdce přála. Není totiž nad osobní zkušenost! Dosud jsem se domnívala, že má být tento průkaz vystavován lidem s těžkým omezením pohyblivosti, ale zřejmě se mýlím. Snad mi vaše rada pomůže při dalším postupu. Nechci zbytečně dráždit posudkové lékaře, nechci totiž nakonec ještě pozbýt ID 3. stupně. Už jsem slyšela o několika jedincích, kteří z důvodu tohoto průkazu pozbyli i ID. Děkuji za odpověď.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Danielo,

samozřejmě, že posudkový lékař nemá pravdu, protože příloha zákona č. 329/2011 Sb., nestanoví diagnózy pro přiznání průkazu, ale rozsah postižení jednotlivých končetin a podobně. To znamená, pokud nemůžete chodit, nebo jenom velmi obtížně, tak samozřejmě, že máte nárok na průkaz ZTP a tak jak popisujete svůj zdravotní stav, tak se domnívám, že i na průkaz ZTP/P.

Správný postup je takový, a to Vám taky doporučuji, abyste se do 15 dnů od doručení rozhodnutí o přiznání průkazu TP odvolala. Odvolání musíte provést zásadně prostřednictvím ÚP, který vydal rozhodnutí, ale adresovat jej musíte na odbor odvolacích agend MPSV ČR, Podskalská 19, 128 02 Praha 2. Do odvolání stačí uvést, že Váš zdravotní stav neodpovídá stupni přiznání průkazu, a tudíž, že žádáte nové posouzení. Můžete mi také na moji adresu v.krasa@nrzp.cz napsat úplné jméno, adresu, datum narození a u kterého ÚP jste žádala o průkaz a jméno posudkového lékaře. Mohu dát prošetřit MPSV ČR postup posudkového lékaře. Odvolat se ale stejně musíte.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji