Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Odvolání ZTP/P

Autor Kromková Nikola
Předmět Odvolání ZTP/P
Dotaz Dobrý večer pane Krása, obracím se na Vás s dlouhým dotazem...:) Mám dceru Karolínu (6 let). Její diagnóza je DMO - spastická diparéza + další vedlejší potíže - skolióza páteře, operace šilhání, diagnostikována lehká mentální retardace. Po pravidelných rehabilitacích a každodennímu cvičení se částečně pohybuje o berličkách (chůze doma a na zahradě cca 10m za aktivního dohledu, občasné pomoci a motivace, výdrž max. 15 minut, jinak pohyb na invalidním vozíku). Nyní už pomalu trénuje soběstačné úkony - záchod, osobní hygiena, oblékání - vše pod potřebným neustálým dohledem a kontrolou další osoby. Dle vyjádření ČSSZ je soběstačná bez nutného dohledu a kontroly každodenních činností. Z vyjádření ČSSZ výše nám byl vždy zamítnut průkaz ZTP/P (přiznán ZTP) a zamítnut 4.stupeň (přiznán 3. stupeň). Dva měsíce před ukončením platnosti průkazu ZTP a 3. stupně (01/2019) jsem znovu zažádala hlavně o průkaz ZTP/P a zvýšení příspěvku na 4.stupeň. Žádost byla opět zamítnuta, respektive nám byl opět přiznán průkaz ZTP a 3.stupeň, na které jsem se v řádné lhůtě odvolala. Z pracoviště v Českých Budějovicích přišel dopis, že spis přebírají k prošetření. Dnes mi volala naše sociální pracovnice z Tábora, že nám pracoviště v Českých Budějovicích odvolání zamítlo (zatím bez písemného vyjádření) a podle "nového" zákona mám okamžitě poslat dopis ve znění: Žádám o zúžení rozsahu žádosti a žádám o přiznání průkazu ZTP. Pracovnice mi to vysvětlovala tím, že bychom mohli přijít i o již schválený průkaz ZTP a o průkaz ZTP/P mám znovu podat žádost. Předem Vám děkuji za odpověď Nikola Kromková, tel. : 602 359 181

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kromková,

velice se omlouvám, ale tak jak popisujete postižení Vaší dcery, tak se domnívám, že skutečně nejde o závislost, která by vyžadovala IV. stupeň Pnp. IV. stupeň je přiznáván v případech, kdy osoba je prakticky ležící a má ještě komunikační problémy. Pokud jde o průkaz ZTP, tak tady si naopak myslím, že je na místě přiznat průkaz ZTP/P, protože Vaše dcera nemůže bez doprovodu prakticky nikam jít. Vzhledem k tomu, že píšete, že jste poslali žádost dva měsíce před ukončením platnosti průkazu ZTP, tak se pravděpodobně jedná o to, že byste měla požádat pouze o průkaz ZTP případně ZTP/P ale nikoliv o IV. stupeň PnP. Pokud neuspějete s odvoláním, tak máte možnost podat správní žalobu ke Krajskému soudu. Tato cesta je však velmi zdlouhavá, proto byste vedle žaloby, kterou musíte podat do dvou měsíců, měla asi po 6 měsících podat novou žádost o průkaz ZTP/P. Zároveň byste měla uvést, že žádáte o posouzení jiným posudkovým lékařem.

Pokud jde o správní žalobu, tak je nutné, abyste si požádala Krajský soud o upuštění od poplatků a případně o přidělení advokáta ex offo. 

S pozdravem Václav Krása

Vážení, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnovali Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.