Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Nové posuzování ZTP a nárok na PID

Autor Šárka Murová
Předmět Nové posuzování ZTP a nárok na PID
Dotaz Dobrý den, tento měsíc mi končí platnost ZTP a bylo nám řečeno, že se dělá nové posuzování a to tak, že přijdou ke mě domů a budou sledovat, jestli se zvládnu o sebe postarat. Jsem kardiak, moje nemoc mne omezuje, ale ne tak, že bych se nezvládla obléct či umýt, pobírám ČID II. stupně. Zajímalo by mne, jak se posuzuje nárok na kartu ZTP u nás kardiaků, jelikož je rozdíl se o sebe postarat sám doma a mezi tím, když se máme dopravit na nějaké místo (třeba k lékaři). Mám dny, kdy se cítím dobře a pak dny, kdy i 2 týdny ležím s bolestmi a pocity na omdlení. Jak tohle mohou posuzovat? Nejde mi to do hlavy a mám z toho strach, navíc představa cizích lidí u mě doma se mi opravdu nelíbí. Dále by mne zajímalo, kdy mám nárok na PID důchod, jelikož nezvládám pravidelně někam docházet i na pár hodin, protože nikdy dopředu nevím, který den mi nebude dobře, kdy se objeví bolesti apod. Předem děkuji za odpověď. Murová Šárka

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Murová,

to je základní problém změny v posuzování, kdy při žádosti o průkaz ZTP se úplně nesmyslně posuzuje schopnost postarat se o sebe v domácnosti. Doporučuji Vám, abyste napsala, že žádáte posouzení Vaší mobility a orientace v souvislosti se žádostí o průkaz ZTP, a to podle přílohy vyhlášky č. 505/2006 Sb. Pro průkaz ZTP není vůbec důležité jak jste schoppna se o sebe postarat, ale spojený model posuzování to bohužel vyžaduje. Zabránit návštěvě nemůžete, ale zároveň můžete odmítnout "skotačit" po bytě, abyste předváděla co umíte a co ne. Vysvětelete jim, že pro Vás je důležité, vzhledem k srdeční chorobě, že se nemůžete sama pohybovat venku a podobně. Snad to pochopí.

S pozdravem Václav Krása