Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

nárok na ZTP

Autor Renata Bergerová
Předmět nárok na ZTP
Dotaz Dobrý den, pane Kráso, v únoru letošního roku mi byla diagnostikována rakovina prsu. Od té doby jsem podstoupila řadu vyšetření, operaci a nyní nastupuji na onkologickou léčbu, která bude trvat minimálně půl roku. Na onkologii budu dojíždět denně na radioterapii a léčbu. Někde jsem se dočetla, že mám nárok, alespoň po dobu léčby na průkazku ZTP, protože zdravotnické onkologické zařízení je cca 50 km jedním směrem po dálnici s tím, že léčba bude probíhat denně. S tímto jsou spojené dost vysoké náklady po dobu nemocenské - jako je např. dálniční známka a po dobu pobírání nemocenských dávek je to pro mě finančně kritické. A získáním průkazky ZTP bych mohla využít určitou úlevu. Prosím o Vaše vyjádření, zda mám opravdu nárok na ZTP a jak mám postupovat k získání tohoto dokladu. Děkuji Vám předem za odpověď a přeji hezký den. Renata B.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Bergerová,

obávám se, že průkaz ZTP Vám nebude přiznán, pokud nebudete mít nějaké problémy s dopravou, kromě toho že musíte dojíždět. Tím mám na mysli především problémy, že nemůžete využívat veřejnou hromadnou dopravu. průkaz ZTOP není určen k tomu, aby měl člověk slevu na jízdném, ale je určen pro osoby, které v zásadě nemohou používat běžné dopravní prostředky nebo za velmi ztížených podmínek.Celé vyřízení žádosti trvá poměrně dlouho, záleží zcela na Vás jak se rozhodnete. Je možné, že se žádostí uspějete nebo bude žádost odmítnuta.

S pozdravem Václav Krása