Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Mimořádné výhody.

Autor Jiří Honomichl
Předmět Mimořádné výhody.
Dotaz Dobrý den. Obracím se na Vás s prosbou o radu. Ještě nedávno jsem byl majitelem průkazu TP. Byl mi přiznán trvale. Požádal jsem o přiznání průkazu ZTP. Posudkový lékař úřadu práce však shledal, že nezvládám pouze jednu oblast (domácnost) a nepřiznal mi nic. Odvolal jsem se. Posudkový lékař odvolacího orgánu shledal, že nezvládám oblasti tři (domácnost, zájmy a stravování). To by znamenalo, že by mi měly být přiznány výhody I. stupně a průkaz TP by mi měl být vrácen. Pracovnice Krajského úřadu v Karlových Varech mi však tvrdí, že na průkaz nárok nemám a odvolává se na to, že mi nebyla “přiznána“ ani mobilita, ani orientace a že odvolací orgán potvrdil rozhodnutí prvoinstančního posudkového orgánu. Mohl byste mi, prosím, poradit, jak se mohu v tomto případě bránit? Domnívám se, že referentka Krajského úřadu jedná nekompetentně a v rozporu se zákonem o sociálních službách. Předem Vám velmi děkuji. Jiří Honomichl

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Honomichle,

zákon č. 329/2011 Sb., v § 34 odst. 3 uvádí:

                (3) Průkaz TP náleží osobám, které jsou podle zákona o sociálních službách považovány pro účely příspěvku na péči za osoby závislé na pomoci jiné osoby ve stupni I (lehká závislost).

To znamená, že úřednice nemá vůbec pravdu a doporučuji Vám, abyste jí předal tento e-mail a doporučil jí, že je povinna dodržovat zákon. Pokud by nerozhodla ve smyslu zákona, doporučuji Vám podat stížnost na krajský úřad práce.

S pozdravem Václav Krása

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.