Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Mám nárok na ZTP?

Autor Radek Hanskut
Předmět Mám nárok na ZTP?
Dotaz

Dobrý den, před 8 lety jsem přišel při úrazu o zápěstí na pravé ruce. Chtěl bych se zeptat, jestli mám nárok na ZTP průkaz. Jedná se mi o to, že přece jen mám nějaké určité omezení. Při řízení auta používám protézu, ale přece jen, by bylo dobré mít označené auto, že něco není v pořádku. Myslím si, že po konzultaci s lékařem, který mi řekl, že nemám na tento průkaz nárok, se moje šance zužují, ale na druhé straně jsem mluvil s lékařem druhým, který mi řekl, že nárok na ten průkaz mám. Chtěl bych znát Váš postoj.

 

S pozdravem

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Hanskute,

vzhledem k nepřítomnosti pana předsedy Václava Krásy jsem převzala Váš dotaz k vyřízení a sděluji následující.

Zdravotní indikace pro přiznání mimořádných výhod jsou uvedeny v příloze č. 2 vyhlášky č. 182/1991 Sb.

Podle mého mínění Vám pravděpodobně mimořádné výhody přiznány budou, ale zřejmě pouze I.stupně, tedy průkaz TP a to podle odstavce 1, písmeno a) výše uvedené přílohy: ztráta úchopové schopnosti nebo podstatné omezení funkce horní končetiny (například na podkladě anatomické ztráty, ochrnutí, mízního edému).

Průkaz TP však nezakládá nárok na žádné označení vozidla, ani nic podobného. Výhody z něj plynoucí se omezují na  nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích a nárok na přednost při osobním projednávání jejich záležitostí, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání;

S pozdravem

Mgr. Ivana Šťastná

poradce NRZP ČR

tel: 266 753 427