Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz ZTP a příspěvek na benzín

Autor Martina
Předmět Dotaz ZTP a příspěvek na benzín
Dotaz

Dobrý večer,

mám dotaz týkající se mé 80-leté babičky, před 4lety onemocněla parkinsovou chorobou, takže její zdravotní stav se neustále zhoršuje a má velké bolesti, které léky nejde odstranit. Letos v dubnu jsem poprvé požádala o příspěvek na péči o osobu blízkou. Už při vyzvedávání formuláře mi bylo pracovnicí od stolu řečeno, že asi nejspíš žádný příspěvek nedostanu, že s tím nemám počítat, tak kde to jsme, když někdo takový bez nějaké vědomosti o případu rozhoduje od stolu a každého odrazuje od žádostí.
Nakonec nám po půl roce byl uznám příspěvek na péči o osobu blízkou pouze ve výši 1. st. tedy na 800 Kč. Za babičkou denně dojíždím a starám se o ni. V rozhodnutí ji byla uznána jen mobilita, péče o domácnost, osobní aktivity a tělesná hygiena. V září mi na ÚP při nahlédnutí do rozhodnutí  bylo doporučeno se neodvolávat, že by se to zbytečně zdržovala, že si mám v říjnu zažádat o zvýšení příspěvku. Již jsem znovu byla zažádat o zvýšení příspěvku a od stolu se mi dostalo odpovědi, ať s tím moc nepočítám, že se bude něco zvyšovat, bez nějakého většího obeznámení s případem, ale i přesto jsem žádost podala. Dost mě zařáží přístup pracovnic na ÚP. V současné době jsem na rodičovské dovolené, tak využívám čas i na péči o svoji babičku. Nečekám už ani od ÚP nějakou radu o co bych mohla dále pro babičku žádat, tak se dotazuji vás jestli bychom měli nárok na příspěvek na benzín, nebo průkaz ZTP/P?

Předem děkuji za odpověš.

S pozdravem

Pospíšilová Martina

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Pospíšilová,

měla jste okamžitě podat stížnost na pracovnici, která Vám při vyzvedávání formuláře řekla, že pravděpodobně nebudete na příspěvek mít nárok. Doporučuji Vám tento postup:

Podejte znovu žádost o příspěvek na péči a průkaz ZTP. Pokud Vám nebude vyhověno, tak se odvolejte, případně můžete podat i správní žalobu. Ukazuje se, že v řadě případů je odvolání úspěšné.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.