Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Dotaz a prosba o radu

Autor Stanislava Jirovcová
Předmět Dotaz a prosba o radu
Dotaz

Vážený pane Kráso,

Nikdy jsem si nepomyslela, že budu potřebovat radu v našem případě. Máme syna, který v pěti měsících upadl z nezjištěných příčin na dlouhou dobu do bezvědomí. Od té doby stále zaostával za dětmi svého věku a nemohl být přijat ani do mateřské školy. Navštěvovali jsme dětského psychiatra (primáře DPL v Opařanech). Když se přiblížil věk školní docházky, navrhl nám, abychom jej umístili do této léčebny, aby mohli zjistit stupeň postižení. To bylo v roce 1969 a nebylo to pro nás nijak lehké. Proto jsme syna každý pátek vezli domů a každou neděli zpět (jedna cesta 70 km). Když po několikaletých pokusech školního vzdělávání zjistili, že je náš syn nevzdělavatelný, oznámili nám, že jej přemístí rovnou do příslušného ústavu nebo si jej musíme vzít domů s tím, že je osvobozen od povinné školní docházky. Rozhodli jsme se pro domov. Nebylo to snadné, do zaměstnání jsme museli chodit oba. Syna nejprve opatroval jeho pradědeček, potom babička. A když měl manžel odpracováných 25 let, mohl zůstat se synem doma bez jakéli finanční podpory, pouze s nárokem na důchod. Nebylo to snadné, ale zvládli jsme to. V roce 1987 mu byl přiznán důchod, o jeho směšné částce raději pomlčím. V roce 2003 nám kdosi poradil, že bychom si měli zažádat o některý z průkazů TP. Stačil k tomu posudek psychiatra, který se divil, proč už toto nemáme dříve, že je stav očividný. Dostal průkaz ZTP/P. Neumí číst, psát, počítat, nezná hodiny ani peníze. Orientuje se jen ve známém prostředí. Z těchto důvodů nemůže sám nikam cestovat. Ani my nemůžeme nikam odcestovat bez něho. Na této průkazce má napsáno "trvale", ale po deseti letech jsme měli za úkol vyměnit průkazku ohledně nové fotografie. A tím začaly neskutečné potíže. Jednak že jsou nová pravidla a musí dojít k novému šetření. To bylo zahájeno v lednu tohoto roku. K vypracování odborného posudku byl vyzván pouze obvodní lékař, který se nás ptal,jestli jsou pravdivé staré posudky, že duševní stav syna sahá až k debilitě. Asi tak zná tento lékař stav našeho syna, kterému už bylo 50 let a o kterého se s láskou všechny roky staráme. A teď přišel šok ve formě "oznámení o obnovení správního řízení", kde nám oznamují,že byl synovi přiznán průkaz TP. V uvedeném oznámení je poznámka, že zdravotní posudek vypracoval posudkový lékař OSSZ Prachatice (není uvedeno jméno), který syna vůbec neviděl.

Mohl byste nám poradit, co v této nemilé situaci dělat? Je nám oběma 72 let a v současných zákonech a pravidlech se ani nevyznáme. Děkuji                                          S.Jirovcová                                                                                                                            sídl.Hájky 433

                                                                                                                         Vlachovo Březí

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jirovcová,

nejprve je potřeba se okamžitě odvolat. odvolejte se písemně, úprotože Vám budou tvrdit, že proti přiznání TP se nelze odvolat. Stačí napsat, že se odvoláváte proti přiznání průkazu TP a žádáte o nové posouzení zdravotního stavu. Zásadní chyba byla v tom, že Vám posudek pro správní řízení napsal pouze obvodní lékař, a že jste neměli posudek od odborného lékaře. Bylo by dobré, abyste požádali odborného lékaře o vypracování posudku. Vzhledem k tomu, že byste to do doby, kdy se musíte odvolat nestihli, tak odvolání napiště hned, protože termín pro odvolání je 15 dní. Odvolání se podává prostřednictvím ÚP přímo na odbor odvolání a správních činností nepojistných dávek, MPSV ČR, Podskalská 19, 128 01 Praha 2.

Vážená paní Jirovcová, jsem připraven Vám v této věci maximálně pomoci, protože se jedná nepochybně o absolutní ignoraci posudkového lékaře. proto mi piště další průběh projednávání přímo na mail v.krasa@nrzp.cz.

Vážená paní Jirovcová, ještě se Vás chci zeptat, zda byste byla ochotna dát souhlas ke zveřejnění tohoto případu v médiích, protože to je klasický případ nesprávného jednání státu a jeho orgánů. Pokud ano, napiště mi na výše uvedenou adresu souhlas a případně telefonní spojení na Vás.

S pozdravem Václav Krása

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením. Aktuálním projektem je sbírka na elektrický vozík pro sedmiletou Klárku, které lékaři ve dvou letech diagnostikovali Spinální muskulární atrofii. Cílem je vybrat pro Klárku částku ve výši 180.000 Kč. Více o Klárce na www.klarcinblog.cz. Pojišťovny nechtějí přiznávat elektrický vozík dětem mladším deseti let.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.