Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

dotaz

Autor Veronika Kalianova
Předmět dotaz
Dotaz

dobrý den pane doktore,

před třema roky jsem dostala plný inv.duchud. Nejsem telesnepostizena,ale byla  jsem nekolikrat operovana a prisla jsem o zaludek ,slezinu kus tl.streva. diky umelemu spanku a težkému septickemu stavu se mi udajne poskodili zadni provazce tak mi stanovili syndrom zadnich provazcu. Ne  že nemohu plne prijmat potravu ,ale spatne drzim stabilitu a defakto nemohujit nekam ven sama. o Dopravnim prostredku ani nemluvim. Dalimi ZTP/P na jeden rok, ale vlastne nevim na co vsechno bych mohla mit narok hlavne pri tom co mi vypocitali plny inv.duchod na 3.470 kč ,protože jsem byla na MD.

Děkuji s pozdravem

Veronika Kalianova

Odpověd na dotaz:

Dobrý den, paní Kalianová,
 
předseda naší organizace, Bc. Krása, mi předal k vyřízení Váš dotaz týkající se mimořádných výhod.
 
Výhody spojené s vlastnictvím průkazu ZTP/P obecně vymezuje Příl. 3 Vyhl. 182/1991 (viz dále). Další výhody jsou však zakotveny v jiných předpisech, jedná se o různé výhody a slevy související např. s využíváním služeb telefonních operátorů, slevy na plyn poskytované některými firmami, slevy v divadlech, na výstavách a dalších kulturních akcích atd. Na některé z nich je právní nárok (= jsou zakotveny v konkrétním právním předpise), některé jsou „nenárokové“ a záleží na daném poskytovateli, zda slevu poskytne a v jaké výši.
 
Ze zkušeností v poradně také víme, že jsou našim klientů nabízeny slevy, které nejsou slevami, ale spíše komerčními nabídkami. V této souvislosti opravdu doporučuji velkou opatrnost a než si nějakou službu objednáte (= podepíšete smlouvu), dobře se seznamte se všemi podmínkami.
 
Ucelený přehled slev, které můžete v souvislosti s průkazem ZTP/P využívat neexistuje. Je tedy třeba se dotazovat a informace si různě vyhledávat. Užitečný přehled zpracoval např. JUDr. Hutař ve svém Sociálně právním minimu, který vydala NRZP ČR.
 
Informace o této, ale i dalších publikacích vydaných NRZP ČR naleznete zde:
 
S pozdravem
Bc. Jitka Vrchotová, DiS.
vedoucí Poradny NRZP ČR
(+ poradenství ve znakovém jazyce)
tel.(SMS): 736 105 585,  tel. a fax: 266 753 431

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR
Partyzánská 7, 170 00, Praha 7- Holešovice
budova Pražské teplárenské, 3. patro, dveře č. 332

Národní rada osob se zdravotním postižením ČR děkuje za podporu Ministerstvu práce a sociálních věcí ČR,  Úřadu Vlády ČR, Magistrátu hl.m.Prahy a spolupracujícím partnerům. Zvláštní poděkování patří  generálnímu partnerovi - společnosti APEX ON-LINE a.s.
Váš dotaz i odpověď na něj je po nezbytnou dobu uložen v poradně. Slouží výhradně pro potřeby poradny a ke zkvalitňování našich služeb. Žádné vámi svěřené informace nejsou poskytovány třetím osobám. Všechna data jsou chráněna v souladu se zákonem č. 101/2000 sb., o ochraně osobních údajů.
Pokud s ukládáním vašich e-mailů nesouhlasíte, informujete nás a vaše zprávy budou po zodpovězení vymazány.
Mimořádné výhody pro těžce zdravotně postižené občany
 
            1. Mimořádné výhody I. stupně (průkaz TP):
a) nárok na vyhrazené místo k sedění ve veřejných dopravních prostředcích pro pravidelnou hromadnou dopravu osob kromě autobusů a vlaků, v nichž je místo k sedění vázáno na zakoupení místenky,
 
b) nárok na přednost při osobním projednávání jejich záležitostí, vyžaduje-li toto jednání delší čekání, zejména stání; za osobní projednávání záležitostí se nepovažuje nákup v obchodech ani obstarávání placených služeb ani ošetření a vyšetření ve zdravotnických zařízeních.
 
            2. Mimořádné výhody II. stupně (průkaz ZTP):
a) výhody uvedené v bodu 1,
 
b) nárok na bezplatnou dopravu pravidelnými spoji místní veřejné hromadné dopravy osob (tramvajemi, trolejbusy, autobusy, metrem),
 
c) sleva 75 % jízdného ve druhé vozové třídě osobního vlaku a rychlíku ve vnitrostátní přepravě a 75 % sleva v pravidelných vnitrostátních spojích autobusové dopravy.
 
            3. Mimořádné výhody III. stupně (průkaz ZTP/P):
a) výhody uvedené v bodech 1 a 2,
 
b) nárok na bezplatnou dopravu průvodce veřejnými hromadnými dopravními prostředky v pravidelné vnitrostátní osobní hromadné dopravě
 
c) u úplně nebo prakticky nevidomých nárok na bezplatnou přepravu vodícího psa, pokud je nedoprovází průvodce.
 
            4. Dále může být držitelům průkazů ZTP a ZTP/P poskytnuta sleva poloviny vstupného na divadelní a filmová představení, koncerty a jiné kulturní a sportovní podniky. Při poskytování slevy držitelům průkazu ZTP/P se poskytne sleva poloviny vstupného i jejich průvodci.