Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

ZTP

Autor Lenka Chramostová
Předmět ZTP
Dotaz

Vážený pane Kráso,

manžel jepo mozkové mrtvici a od 30.12.2010je plně invalidní  a jde o invaliditu třetího stupně.V rozhodnutí je i napsáno, že se jeho pracovní schopnost snížila nejéně o 70 procent. Manžel tedy zažádal na Úřadu městské části v Praze 4 o průkazku, žádost mu byla zamítnuta s tím,že nebyl uznán těžce zdravotně postiženou osobou v odst.přílohy č.2 vyhlášky MPSV ČR č.182/1991 Sb..Já jsem napsala odvolání s odůvodněním, že ta samá vyhláška má odstavec 4. Manžela nejprve vidět vůbec nechtěli až po mím telefonátu ho přizvali na odvolání, dostal tři jednoduché otázky (jaký je den, jaký je měsíc a zda tam přijel sám) a řekli mu, že na nic nemá nárok. Mně se tento přístup zdá velice neseriózní a ráda bych věděla co proti tomu mohu ještě udělat  abych tento verdikt zvrátila.

Mám ještě jednu otázku může jít můj manžel na brigádu, když je plně invalidní?

Moc Vám děkuji za odpověď,

Lenka Chramostová

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Chramostová,

postup, který popisujte neodpovídá způsobu posuzování z hlediska řízení o přiznání výhod I., II. nebo III. stupně dle vyhlášky 182/1991 Sb. Doporučuji Vám podat odvolání ke KÚ a pokud byste neuspěla, tak se můžete obrátit na MPSV ČR s tzv. přezkumném řízení.

Pokud Váš manžel nemá u rozhodnutí o přiznání ID dodatek, že může pracovat za mimořádných podmínek, potom by na krátkou brigádu mohl jít, ale nemělo by se jednat o pracovní poměr v rozsahu větším než 3 hodiny denně.

S pozdravem Václav Krása