Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zvýšení stupně invalidity v rámci pravidelného přezkoumávacího řízení LPK

Autor Eva
Předmět Zvýšení stupně invalidity v rámci pravidelného přezkoumávacího řízení LPK
Dotaz

Dobrý den,

mám ID 1.stupně a aktuálně probíhá přezkoumání mého zdravotního stavu posudkovou komisí po 3 letech z popudu LPK. Můj zdravotní stav se ale od poslední kontroly výrazně zhoršil, všechny zprávy o aktuálním zdravotním stavu jsme s doktorkou na LPK odeslaly. Zaměstnankyně LPK se mě včera telefonicky dotazovala, zda si budu podávat žádost o zvýšení stupně invalidity. Dovozuji tedy správně, že přestože jsem v rámci přezkumného řízení doložila zhoršení zdravotního stavu od poslední kontroly, LPK automaticky nerozhodne o zvýšení stupně invalidity a ponechá mi současný 1.stupeň, dokud si o zvýšení sama nepožádám? Pokud je tomu tak, ráda bych si požádala, dokud ještě probíhá aktuální přezkoumávací řízení. Kvůli zhoršení zdravotního stavu ale bohužel nejsem schopná chodit, žiju v Praze, trvalé bydliště mám v Ostravě, takže nezvládnu podat si žádost osobně na druhém konci republiky. Lze si žádost podat v Praze? A musím se dostavit osobně? Nejde někoho zplnomocnit (manžela) nebo si podat žádost datovou schránkou? Existuje na to nějaký formulář nebo by stačilo naformulovat žádost písemně?

Prosím moc o radu, budu Vám za ni velice vděčná. Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Evo,

 o zvýšení stupně invalidity je potřeba raději požádat. Posudkový orgán by sice měl při zhoršení zdravotního stavu sám navrhnout vyšší stupeň ID, ale v praxy to tak nefunguje, proto Vám doporučuji, i v rámci současného přezkumného řízení, podat žádost o zvýšení ID. Doporučuji písemnou podobu a nejlépe doručit přímo posudkové komisi, která provádí přezkumné řízení.

S pozdravem

Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji