Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zvýšení stupně invalidity

Autor Eva Konečná
Předmět Zvýšení stupně invalidity
Dotaz

Dobrý den,  vážený pane Kráso,

žádám opakovaně o ID 3. st. již od roku 2007, po operaci páteře, kterou jsem musela podstoupit na spondylochirurgickém oddělení v roce 2006. PID jsem pobírala 1 rok, potom mi byl snížen na ČID (dnes mám 1. st. inv.). Již dvakrát jsme došli s mým advokátem až k soudu, který si může jen vyžádat srovnávací posudky od pos. komisí. Zkušenost je taková, že posudkoví lékaři lékařské zprávy specializovaných lékařů-spondylochirurgů, ortopedů a neurologů záměrně přehlížejí. Pokud musi člověk na srovnavaci posudek, ještě paradoxně uberou procenta hodnocení zdr. stavu. O urážkách už ani nemluvím, co musí člověk vyslechnout, a taky o nesmyslnych výrocích posudkových lékařů, kteří nejsou odborníci na operace pateře (mám páteř zpevněnou 4 titanovými šrouby, odejmutou ploténku s náhradou, pohyb v posledním useku páteře zanikl - L5, S1-spojeno šrouby s pánví). Mí lékaři - odborníci už jen kroutí hlavou a neví co by lékařské zprávy měli ještě obsahovat. Když posudkář stav zhodnotí sám a napíše, že spondylochirurg nebo ortoped stav "nadhodnocuje". Naposledy mi bylo řečeno neuroložkou a posudkářem, že mi implantované šrouby mohou vlastně vyjmout, prý se to tak dělá a učit v mateřské škole mohu i na invalidním vozíku. Tito posudkoví lékaři tomu totiž vůbec nerozumí nebo zřejmě asi záměrně rozumět nechtějí, ale odborníci je přitom nezajímají. Chci se zeptat, jestli je nutné, aby zdravotní stav pacienta byl popsán přesně podle vyhlašky o posuzování invalidity? Má ji odborný lékař k dispozici? Tak se mi zdá, že posudkář mě musí za každou cenu někam pracovně zařadit, i když nejsem schopna vlastně ani v domácnosti vykonávat práce denní potřeby a manžel musí pomoci nebo je udělat sám. Nejsem schopna delšího sedu, stoje, stání, musím si podle potřeby lehnout. Je mi více jak 45 let, mám středoškolské vzdělání pedagogického směru, ale v MŠ učit nemohu a rovněž se nemohu v žádném případě ani rekvalifikovat. Posudkoví lékaři mě neustále zařazují jako administrativní pracovnici, i když nejsem schopna tuto práci vykonávat (práce u počítače, v sedě apod.).

Prosím, poraďte, jak mám dále postupovat. Jsem bezradná (soudy se řídí výše zmíněnou vyhláškou). Už jsem dokonce zvažovala obrátit se přímo na ministerstvo zdravotnictví a sociálních věcí (např. formou rozkladu proti tvrdosti zákona). V rámci I. stupně invalidity musím docházet na úřad práce, i když jsem téměř rok v pracovní neschopnosti. Nevím, jestli to vůbec posudkové lékaře zajímá. Zdravotní stav se stále zhoršuje, což píší ve svých zprávách i odborní lékaři. Páteř nelze ani lehce fyzicky zatěžovat, stav se okamžitě zhorší. Kdykoliv může následovat další operace dalšího úseku páteře, kde je ploténka rovněž špatná a páteřní kanál je v tom místě zúžen.

Děkuji Vám předem za jakoukoliv cennou radu a pomoc a přeji mnoho úspěchů ve Vaší bohulibé činnosti a hlavně obětavosti s jakou pomáháte nám tělesně postiženým.

Přeji poklidný a příjemný den.

Eva Konečná.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Konečná,

pokud jste neuspěla u soudu, tak můžete ještě podat tzv. kasační stížnost u nejvyššího správního soudu a pokud ani ten by Vám nevyhověl, máte možnost se obrátit na Ústavní soud. Jen Vás upozorňuji, že Vás musí zastupovat advokáti.

S pozdravem Václav Krása