Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zpětné vyrovnání částečného invalidního důchodu

Autor Kuběnková
Předmět Zpětné vyrovnání částečného invalidního důchodu
Dotaz Dobrý den p. Krása, možná jsem se špatně vyjádřila v minulém dotazu. Nešlo mi o přiznání plného invalidního důchodu, ale o určení doby, od kdy je možné žádat částečný invalidní důchod, který byl přiznán od data podání žádosti. Zda je možné žádat zpětné vyrovnání, pokud tento stav o kterém bylo jednáno je doložitelný, že trval delší dobu před podáním žádosti a z tohoto důvodu syn nemůže při dálkovém studiu sehnat zaměstnání či brigádu, neboť se nabízejí pouze těžké manuelní práce, které vykonávat nemůže. Ještě jednou děkuji za případnou odpověď. Kuběnková Prvotní dotaz: Dobrý den, prosím o zodpovězení dotazu. Synovi byl přiznán částečný invalidní důchod od podání žádosti, je mu 21 let a má vychýlení páteře 37 stupňů. Z tohoto důvodu také si nemůže sehnat práci při dálkovém studiu střední odborné školy, kterou nyní dokončuje. Tento zdravotní problém mu byl zjištěn v 16 letech, nezměnil se a dálkové studium vykonává 3 roky. Od kdy je možné žádat invalidní důchod, pokud skutečnosti již trvají několik let? Je možné ho žádat zpětně? Děkuji za odpověď. Kuběnková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kuběnková,

žádnou dávku, tedy ani důchod, nelze přiznat zpětně, než od data, kdy bylo o dávku požádáno.

S pozdravem

Václav Krása