Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změna výpočtu pro invalidní důchod

Autor Jiřina
Předmět Změna výpočtu pro invalidní důchod
Dotaz Dobrý den pane Kráso, Prosím pěkně lze požádat o změnu data přiznání ID a tím i změnu výpočtu ID pro naši dceru a pokud a no , tak jakým způsobem bychom měli postupovat . V roce 2015 přiznán ID prvního stupně pro leh. ment.retardaci bez psychot.příznaků při meditaci bylo jí 29.let Tento ID dostala navždy . V roce 2016 přiznán ID druhého stupně opět ment. Retardace a paranoidní schizofrenie na meditaci částečná remíse. ID přiznán na dva roky . Výše důchodu činí 3604,- po celou dobu ji lékařka nepustila vůbec do práce a zůstala vedená na ÚP , bez možnosti výdělku . Nyní leden 2018 již třetí týden hospitalizovaná na psychiatrii , vážné zhoršení zdráv.stavu a nasazují nové léky. Už teď víme , že jak po celou předchozí dobu , tak i pro budoucnost nebude moci nastoupit ani na částečný úvazek . Chtěli bychom zažádat o plný ID a zároveň o změnu data ID , jelikož ment.retardaci má již od dětství a dokonce i ty hlasy , ale tehdá nám bylo řečeno , že má bujnou fantazii a prý o nic nejde bylo jí 14 let , v 16, letech pokus o sebevraždu a opět nám bylo sděleno , při vyšetření , že to bylo demonstrativní . Cítíme se moc poškozeny těmito záznamy , ale hlavně ta výše důchodu není vůbec na žití a vidina , že již nebude moci pracovat ....... Velmi jsme tu situaci podcenili a ona za to bude takto pikat , všechny síly jsem vložili do toho , aby se zapojila do pracovního procesu , místo toho , abychom hned po škole žádali o přiznání ID a tím by i výše ID byla podstatně jiná . Nyní jí je 31 let a je možné , že jí plný invalidní důchod ani nepřiznají a do práce , taky nebude moci. Prosím jak máme postupovat , abychom své chyby napravili. Za vaši odpověď moc děkují starostlivý rodiče Na Vaše konto pošleme 500,- 😉

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jiřino,

musím říci, že je to velmi obtížná situace. Teoreticky je možné při žádosti o III. stupeň ID upozornit na skutečnosti, které popisujete ve věci zdravotního stavu Vaší dcery. Obávám se však, že stanovit důchod pro invaliditu z mládí, což by bylo to správné řešení, asi nebude možné. Jedinou, a to velmi složitou cestu bych viděl v tom, že se budete soudně domáhat přiznání invalidity z mládí a musela byste žalovat posudky lékařů, kteří v zásadě bagatelizovali zdravotní postižení Vaší dcery. Je to však složitá cesta s nejistým výsledkem.

Prosím, zkuste mi více popsat situaci, případnně zaslat nějaké dokumenty o zdravotním stavu Vaší dcery, a to na adresu v.krasa@nrzp.cz. Pokusil bych se s našimi právníky se zamyslet, jestli nějaká cesta nápravy je možná. Chápu, že minimální důchod je pro Vaší dceru do budoucna velmi špatná perspektiva.


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji