Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změna stupně ID

Autor Michal
Předmět Změna stupně ID
Dotaz

Dobrý den, četl jsem Váš komentář k aplikaci koeficientů při změně stupně ID DLE ZÁKONA 220/2011, tak se na Vás obracím pro radu. Jsem částečně invalidní občanem již od roku 2003. Při změně systému mi byla přiznána nejprve , automaticky, invalidita 1. stupně, v zápětí 2. stupně.V roce 2015 mi byla přiznána invalidita 3. stupně a letos snížena na invaliditu 2. stupně. Při přepočtu výměry důchodů. při zvýšení z 2 na 3 stupeň mi byl zvýšen důchod koeficientem 1.3333 na základě zákona 220/2011, ale při snížení z 3. na 2. stupeň aplikovala  ČSSZ při změně procentní výměry koeficient 0.5 při změně stupně invalidity dle zákona 155/1995. Výsledkem je, že invalidní důchod 2. stupně ,který mi byl vypočten k 12/2017 je o 1400,- kč nižší než inv. důchod 2. stupně, který jsem pobíral k 11/2015 před zvýšením na třetí stupeň( v roce 2015) , což je poměrně absurdní. Lze se proti tomu nějak bránit ? 

Děkuji

Michal

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Michale,

postup OSSZ je v souladu se zákonem. Také si myslím, že současný stav je nelogický. Mohl byste proti rozhodnutí podat námitku, se kterou neuspějete, poté podat správní žalobu, která bude také neúspěšná. Potom byste musel podat kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu a po zamítnutí stížnosti byste se mohl obrátit na Ústavní soud, který by mohl nelogické ustanovení v zákoně č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění zrušit. Je to však dlouhá cesta a u kasační stížnosti a podání Ústavnímu soudu Vás musí zastupovat advokát. Takže by Vás to stálo i peníze. 


S pozdravem Václav Krása

Vážený pane, rád jsem Vám odpověděl na Váš dotaz ve svém volném čase. Velmi bych přivítal, pokud byste i Vy věnoval Váš čas na reklamy na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Je to moje jediná odměna za radu, kterou se Vám snažím pomoci. Předem Vám děkuji.