Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změna stupně ID

Autor Libuše Kandlerová
Předmět Změna stupně ID
Dotaz

Dobrý den pane Kráso, dovoluji se tímto na Vás obrátit s následujícím dotazem prosbou.

Jsem poživatelkou ID I. od 19.5.1998. Již od dětských let mám problémy s páteří. Prodělala jsem čtyři operace LS v letech 1996, 1997, 2005, 2006. Po každé operaci bolesti v mírnější formě přetvávaly. Bohužel od roku 2013 došlo k výraznému zhoršení celkových bolestí do obou DKK až do konečků prstů. Bolesti v kyčlích. Pálivé bolesti obou DKK s max. na předních plochách stehen, od kolen distálně spíše parestezie, k tomu štípavé bolesti s různou lokací na obou DKK, píchavé bolesti v prstech.V bedrech bolest a pálení. Oba kotníky jako v krunýři, až křečě v ploskách. Při chůzi krouceni nohou v kotnících. Nevydržím sedět déle jak dvě hodiny. Jediná úlevová poloha je v leže na boku.Můj zdravotní stav se natolik zhoršil, že jsem od konce dubna loňského roku v neschopnosti. V této době jsem absolvovala vyšetření u Neurologa MUDr. Tomáš Jerie, RHC MUDr. Miroslav Pelikán, Ortopedie MUDr. Jan Bláha, Ambulance bolesti MUDr. Jan procházka Ph.D a Psychiatrie MUDr. Hudačová. V ordinaci bolesti pan doktor stanovil cituji,,Jasný failed back sy, stp 4 operacích LS páteře.

Přes mé přetrvávající potíže, mi byla s příkazu posudkové lékařky, ukončena pracovní neschopnost k 20.7.2016. Toto rozhodnutí bylo příčinou mého ještě většího psychického propadu a opětovného otevření neschopnosti u MUDr. Hudačové na psychiatrii. Mé mnohaleté bolesti zad a nohou zapříčinily těžké neurotické stresové a somatomofní poruchy, úskostné a fobické poruchy, obsedantně kompulsivní poruchy, reakce na stres, poruchy přizpůsobení. Disociační poruchy.

Momentálně užívám psychofarmaka:Asentra, Mirzaten, Rivotril. 3x denně Gordius a Zaldiar na bolest. Bohužel, pálení, štípání, píchání a kroucení přetrvává  od lýtek do konečků prstů. Vzhledem k mému zdravotnímu stavu, nemám na trhu práce žádné uplatnění. Mé poslední zaměstnání bylo ukončeno ze strany zaměstnavatele k 31.8.2016. Na základě výše uvedených skutečností jsem žádala o změnu ID. Moje žádost byla OSSZ Ústí nad Labem zamítnuta s tím, že na to mám ID I... Podala jsem námitky, které byly opět zamítnuty a byla jsem předána k posouzení na KSSZ Ústí nad Labem, kde byla opět má žádost zamítnuta. Bylo mi doporučeno, že se mohu soudit. Momentálně na tom nejsem tak, abych se mohla s někým soudit. Je hrozné a smutné zároveň, že člověk trpí a je s ním zacházeno jako s obtěžujícím hmyzem. Bohužel s takovým jednáním jsem se setkala u posudkových lékařů.

Ocitla jsem se v začarovaném kruhu. Problémy s páteří způsobují problémy psychické. Koncem dubna 2017 mi končí podpůrčí doba. Vím že si mohu zažádat o prodloužení neschopnosti. Otázkou je, zda mě MUDr. Hudačová na neschopnosti dále nechá, pokud si hlavně stěžuji na bolesti zad od kterých se odvýjí mé psychické problémy.

V říjnu 2017 mi bude šedesát let. Žiji sama a nemohu si dovolit, zažádat si o 3 roky dříve o předčasný důchod. Odchod do starobního důchodu mám stanoven až v 62 letech a dvou měsících.

Prosím Vás o pomoc a radu jak dál.

Děkuji, s úctou Libuše Kandlerová 17.10.1957

Ústí nad Labem

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Kandlerová,

chápu Vaši složitou situaci. Nejlépe bude, pokud si požádáte o prodloužení podpůrčí doby. Zároveň byste měla podat novou žádost o přiznání ID III. stupně a současně požádat, aby Vaši žádost řešilo jiné pracoviště OSSZ - to je možné. Je škoda, že jste hned napoprvé nepodala správní žalobu. Pokud bude Vaše žádost zamítnuta, tak je nezbytné do 30 dní podat námitku. Pokud neuspějete s námitkou tak Vám doporučuji podat správní žalobu, kterou musíte podat do 60 dní od doručení rozhodnutí o zamítnutí námitky. Správní žaloba se podává ke krajskému soudu, nic neplatíte a ani Vás nemusí zastupovat advokát. Stačí napsat, že podáváte správní žalobu, protože posudkový lékař nevzal v úvahu všechny okolnosti Vašeho zdravotního stavu. Samozřejmě, že musíte přiložit kopie všech dokumentů. 

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud si prohlédnete reklamy na mém webu http://www.vaclavkrasa.cz/. Děkuji.