Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změna položek

Autor Helena Luňáčková
Předmět Změna položek
Dotaz Dobrý den, pane předsedo, podala jsem si námitku, že mi byl snížen invalidní důchod ze stupně 2. na stupeň 1. Byla jsem v kapitole V.,položka 4c) a najednou jsem se octla v 5c), takže píšu, že s tím nesouhlasím. Nyní jsem ale našla na Vašich stránkách (přesně zde: http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/dotazy-a-odpovedi/ostatni/vzor-namitky-k-predchozimu-memu-dotazu-9986.html, že položka 4c) zní nyní úplně jinak než jak zde Vy citujete. Chci se zeptat, od kdy byla tato položka změněna? Konkrétně ještě uvádím: ve Vašem odkazu (ve vzoru námitky pro p.Moravce v odstavci II.), citujete kapitolu V, položku 4c) takto: "těžké neurotické stresové a somatomorfní poruchy, úzkostné a fobické poruchy, obsedantně kompulsivní poruchy, reakce na stres, poruchy přizpůsobení, disociační poruchy." Nyní je však ve sbírce zákonů 359/2009 v té samé kapitole, tedy V., položka 4c), toto: "středně těžké postižení, depresivní či manické epizody středně těžké, dostatečně dlouhé remise,značně snížená úroveň sociálního fungování, výkon některých denních aktivit omezen." Tím pádem moje diagnoza přešla z 4c), kde na ní bylo až 45% do 5c),kde je na ní pouze 35%. Když mi bylo 10% přidáno na další postižení, měla jsem pak 55% a 2.stupeň, nyní ale jen 35%(10% už mi přidáno nebylo). V posudku to však posudkový lékař takto nezdůvodňuje, tak jsem podala námitku a zřejmě úplně zbytečně, ani nemá snad v tomto případě cenu dávat soudní žalobu. Je to podtrh na lidi, jinak to neumím nazvat. Můj doktor mi píše v posudku stejně jako loni těžký depresivní syndrom, a s tím se teď nehodím nikam, neboť ten je již jen ve 4d) a 5d) a podmínkou jsou opakované hospitalizace, a to já nemám. Ale přece mi nebude měnit posudek najednou na lehčí, to by bylo do očí bijící a dost divné, takže se teď bojím, že mi vezmou i ten 1.stupeň, že vlastně nepatřím nikam. Je jasné, že s námitkou neuspěju, radíte mi i tak soudní žalobu nebo jen v případě, že mi vezmou všechno? Děkuji za Vaši práci. Helena

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Luňáčková,

nová vyhláška č. 359/2009 S., vstoupila v platnost 1.1. 2010. přesto si myslím, že má cenu bojovat. Požádejte svého lékaře, ať Vám napíše lepší diagnózu přesně podle přílohy ve výše uvedené vyhlášce. Ta vyhláška je samozřejmě restriktivní. Vy můžete ke své námitce dodat další dokumenty. Pokud by Váš doktor si vzal přílohu k vyhlášce č. 359/2009 Sb. a podle ní Vám napsal diagnózu, tak byste mohla se svou žádostí uspět.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.