Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

změna na I. stupeň ID

Autor hana dolezalová
Předmět změna na I. stupeň ID
Dotaz

Dobrý den pane Kráso. Chtěla bych se Vás zeptat jak je to s vyplácením ID, konkrétně s jeho výší. Odpovídáte tady lidem, že jim bude důchod vyplácen ještě po dobu 13 měsíců ve výši, kterou pobírali před rozhodnutím. Pokud jsem to teda pochopila správně. Mě byl 13.9.2009 snížen důchod z plného ID na částečný a hned od dalšího měsíce mi bylo vypláceno asi o třetinu méně. Minulý týden mi poslal posudkový lékař jeho posudek, že mě navrhuje přeřadit z II.st.invalidity do I. st. Budu podávat námitku, ale přesto bych chtěla vědět jestli mi po doručení rozhodnutí z ČSSZ bude vyplácen důchod, který mi  tam napíší, nebo ještě po 13 měsíců ten vyší. Vláda navrhuje zrušení sociálního příspěvku, který u mě dělá 3000. celkový můj příjem i s ním činí 13000. Jsem sama s dětmi a starší dcera studuje VŠ.Letos poslední rok. Pokud přijdu o sociální příplatek a budu brát i menší důchod tak asi nedostuduje. Na brigádu také nemůže, protože by mi o její příjem snížili příspěvek na bydlení a přídavky. tak by si nepomohla. Nájem s inkasem máme 6000 a za ubytování v Brně platíme 3000. pokud by dojížděla bylo by to 2500. a kde je strava skripta atd. Na onkologii mi říkají hlavně nebuďte ve stresu, ale jak,když to začíná vypadat, že zkončíme na ulici. Omlouvám se, že jsem se tak rozepsala, ale jsem zoufalá.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Doležalová,

ve Vašem případě bylo postupováno podle zákona, když  Vám byl po rozhodnutí  13.9. 2009 druhý měsíc vyplácen již nižší ID. Úprava, která stanoví, že po snížení z PID na ID II. nebo I. stupně je dopláceno ještě 13 splátek v částce PID platí pouze v těch případech, kdy PID byl stanoven před 31.12. 2009 a byl snížen na I. nebo II.stupeň po 1. 1. 2010. Je to proto, že od 1.1. 2010 je účinná vyhláška č. 359/2009 Sb., o posuzování invalidity. Aby nebyly osoby pobírající ID poškozeny novou vyhláškou, platí tato zvláštní úprava, která se však nevztahuje na Váš případ, protože Vám byl důchod snížen již v roce 2009. Chápu Vaši situaci, pokud by byl zrušen sociální příplatek. Věřte, že se snažíme ze všech sil přesvědčit politiky, aby od tohoto nápadu upustili.

S pozdravem Václav Krása