Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změna ID z 2. stupně na 3.stupeň a přepočet procentní výměry...?

Autor Novotný
Předmět Změna ID z 2. stupně na 3.stupeň a přepočet procentní výměry...?
Dotaz

Dobrý den pane Krása.

Prosím o odpověď na následující dotaz a doufám, že si nepletu základní pojmy a vyjádřím se jasně...

Od března minulého roku jsem pobíral ČID, změněný k 1.1.2010 na ID 1. stupně. Z důvodu výrazného zhoršení mého zdravotního stavu mi byl na základě mojí nové žádosti přiznán před několika dny ID 3. stupně. V loňském roce jsem zároveň fungoval jako OSVČ a platil z podnikání odpovídající sociální a zdravotní pojištění. Podnikání jsem teď v dubnu přerušil. Chci se zeptat, zda se mi procentní výměra důchodu zdvojnásobí podle výpočtu z roku 2009, nebo před zvýšením podle koeficientu 2 dojde k jejímu novému přepočtu a zohlednění dalšího odpracovaného (a na sociálním pojištění zaplaceného) roku...

Děkuji Vám za odpověď      Z. Novotný

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Novotný,

pokud jste měl pracovní činnost, tak Vám bude PID nově vypočítán. Pokud byste neměl žádný příjem, tak lze říci, že výše PID by byla taková, že od ČID se odečte výměra základního důchodu, t.j. 2170,- Kč. Zbylé prostředky ČID se zdvojnásobí a k součtuse opět přičte výše základního důchodu. Vzhledem k tomu, že jste byl OSVČ, bude Vám ID III. stupně nově vypočítán.

S pozdravem Václav Krása