Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

změna ČID - urgent

Autor Markéta
Předmět změna ČID - urgent
Dotaz

Dobrý den,

moc Vás prosím o radu. Stala jsem se invalidní v roce 2007 (částečný invalidní důchod I. stupně). Jelikož jsem v té době byla plnoletá ale studující, výše důchodu mi byla vypočítána z nějakého průměru. V loňském roce se můj stav rapidně zhoršil, a proto jsem letos byla uznána invalidní II. stupně (pokles prac. schopnosti o 50%). Mezi léty 2007-2016 jsem dostudovala, pak jsem byla na mateřské a poté 3,5 roku pracuji. Výše důchodu mě zarazila, neboť v novém výměru se uvadí, "že vzhledem k tomu, že mi vznikl nárok na částečný invalidní důchod před 1.1.2010,náleží mi důchůd pro invaliditu druhého stupně v dosavadní výši". Prosím o radu jestli by nebylo dobré se odvolat a žádat o přepočet důchodu (mám strach i když jsem pracovala, aby mi to třeba ještě nesnížili). Prosím o brzkou odpověď, protože lhůta na odvolání vyprší za tři dny. Děkuji.

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Markéto,

rozhodnutí OSSZ je správné a v souladu se zákonem. Před rokem 2010 byly pouze dva stupně ID, a to částečný a plný invalidní důchod. V roce 2010 došlo ke změně a částečný ID byl rozdělen na ID I. a II. stupně. V důsledku to znamená, že všem příjemcům částečného invalidního důchodu je i při změně stupně invalidity z I. na II. stupeň vyplácena stejná výše důchodu. ČID byl přiznáván do míry invalidity 50 %. Dnes je stav takový, že ID I. stupně je do 35 % ztráty pracovních schopností a ID II. stupně do 50 % ztráty pracovních schopností.

S pozdravem Václav Krása

Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji