Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Změn ČID x ID 1. st

Autor Daniel E.
Předmět Změn ČID x ID 1. st
Dotaz Dobrý den pane Krása, četl jsem celkem poctivě celou diskuzi, překvapila jedna vaše odpověď, kde pisatelka píše o "překlopení" ČID před rokem 2010 na ID 1.st (posléze II. st.) a vaše odpověď je, že pokud bude mít nyní ID 2. st, že se bude důchod přepočítávat. http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/podminky-priznani-pid-a-cid/cid-1-a-2st-10339.html Měl jsem za to, že před rokem 2010 byly dvě výše důchodů ČID a PID. Přičemž při přepočtu byla vždy finanční výměra ČID na úrovni ID II. st. A měnilo se jen zařazení dle poklesu výdělečné činnosti (např. na ID i. st.) A výše důchodu už se nemohla snížit. Tak, jak uvádíte zde http://www.vaclavkrasa.cz/poradna/zamestnani-pri-pid-a-cid/prepocet-vyse-id-pri-zvyseni-stupne-invalidity-15845.html Ptáme se proto, jelikož mne tato problemtika práve zajímá. Děkuji D.E.

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Danieli,

je to skutečně poměrně složitá věc a nevím, jestli se mi podaří ji vysvětlit. Pokud došlo k překlopení ČID po roce 2010 na novou stupnici ID, tak se to dělo tak, že I. a II. stupeň ID byl stanoven procentní ztrátou pracovních schopností, přičemž částka důchodu zůstávala v obou případech na úrovni částečného invalidního důchodu, který byl pobírán před rokem 2010. Takže v zásadě nezáleželo na tom, zda byl přiznán I. nebo II. stupeň ID, protože výše důchodu byla stejná. Pokud došlo po roce 2010 k novým posouzením míry invalidity, tak je jiný přepočítací koeficient, protože jsou tři stupně ID, a tudíž skutečně může dojít ke snížení částky vypláceného ID v I. nebo ve II. stupni. Možná by bylo zajímavé, kdyby některý z příjemců ID, které postihlo snížení, vzhledem k opakovanému posuzování míry invalidity, se obrátil na soud. Spor by asi skončil až u Ústavního soudu, protože osobně se domnívám, že jednou nabyté benefity, při stejném zdravotním stavu, nebo dokonce horším, nelze takovýmto způsobem snižovat. Je to však moje úvaha a nemám ji opřenou o žádný právní rozbor.  


S pozdravem Václav Krása


Budu rád, pokud mi rozkliknete reklamu na mém webu www.vaclavkrasa.cz. Děkuji