Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Získání

Autor Monika
Předmět Získání
Dotaz

Dobrý den,

můj dotaz je složitější. Mám kamaráda z Ukrajiny (v ČR šest let, trvalý pobyt), který má třetím rokem těžký zrakový handicap, pobírá příspěvek na péči 2.stupně, př. na mobilitu, má ZTP/P a je v evidenci na úřadu práce. Udělal si akreditovaný kvalifikační kurz - slaborzaký a nevidomý masér. V jeho případě a situaci je to momentálně nejvhodnější zaměstnání, kterému by se mohl věnovat. Nástává tu problém, že v zařízeních (pro nevidomé maséry), kde by měl šanci získat tuto práci ho momentálně odmítají, protože nesplňuje podmínku pro to, aby na něj mohli pobírat příspěvek z úřadu práce a to z důvodu, že nemá invalidní důchod. Minulý rok v září si podával sice žádost, ale bylo mu sděleno, že vyřízení může trvat rok a více (vyřizování s Ukrajinou). Mého kamaráda tolik netrápí výše důchodu, jako to, aby měl vůbec potvrzeno, že je invalidní (má invalidní důchod).

Můj dotaz je, zda neexistuje možnost, která by mu umožnila získat nějaké to potvrzení, že bude mít invalidní důchod a mohl tak mít nárok (nebo spíše pak ty organizace) na příspěvky od úřadu práce. Bez nich je prostě vyloučený z pracovních nabídek, které by potřeboval, aby mohl začít pracovat. Je zoufalý, nutně by potřeboval tuto situaci vyřešit. Je nějaké reálné řešení?

Předem děkuji,

s pozdravem Monika

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Moniko,

žádné takové potvrzení neexistuje a o tom, že Váš přítel je invalidní musí rozhodnout lékařská posudková komise a rozhodnutí musí vydat ČSSZ. Bohužel Váš přítel musí počkat. Zkuste občas kontaktovat OSSZ, kde jste podávali žádost, aby postupovali co nejrychleji.

S pozdravem Václav Krása

Vážená paní,rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.