Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

závaznost posudku

Autor slávek
Předmět závaznost posudku
Dotaz

Zdravím pane Krása,

1. zajímalo by mě nakolik je v případě pouzení příspěvku posudkovou komisí její vydaný posudek pro potřeby správního orgánu, zda je zákonem určená povinnost pro správní orgán se jím řídit při vydání rozhodnutí v řízení o příspěvku na péči a který zákon toto nařizuje ?

Pokud by se správní orgán při vydávání musel řídit vydanými posudky posudkových lékařů, nejsou žádosti podané o přiznání výše příspěvku na péči na úřadech, pouze fikcí a zastíracím manévrem, pokud správní orgán nemůže sám rozhodnutí ovlivnit ?

2. na kolik je pro posudkového lékaře závazné místní šetření v případě řízení o příspěvku na péči a zda místní šetření vůbec potřebné, pokud k němu posudkový lékař lékař nepřihlédne ?

3. podle údajů, které jsem zahlédl v lednu někde na internetu, má posudkový lékař v průměru na jeden posudek 20-30 minut, a je odměňovám za kvantitu, samozřejmě bez pacienta, což je běžnou praxí, odůvodnění má zřejmě v počítači a jen mění a přesunuje různé záznamy. Proč není v posudkovém odůvodnění nikdy nápsáno pravdivě, z čeho, resp. z jakých záznamů v dokumentaci vycházel, proč nemohl použít zrovna tyto a ne jiné ?

4. Kam mizí takto ušetřené finanční prostředky ?

Přeji pevné zdraví, pane Krása a děkuji za odpověď, slávek

 

 

Odpověd na dotaz:

Vážený pane Slávku,

správní orgán musí brát v úvahu především posudek posudkového lékaře ale přihlíží ik sociálnímu šetření. Podle našich zkušeností je však rozhodující stanovisko posudkového lékaře.

S hodnocením máme potíže pořád, doporučuji podat stížnost na MPSV ČR.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážený pane,

rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se změnou zákona o loteriích, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohl Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.