Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

Zamítnutí žádosti o zvýšení stupně invalidity

Autor Aneta
Předmět Zamítnutí žádosti o zvýšení stupně invalidity
Dotaz Dobrý den, od roku 2009 jsem v ČID I. stupně ( roztroušená skleróza). Na konci minulého roku jsem podstoupila EMG vyšetření, z důvodu netypického průběhu RSM (která se znovu potvrdila). Z EMG jsem byla odeslána k biopsii svalu (01/2013),ze které mi bylo zjištěno další onemocnění (Dermatopolymyositis). Po těchto zjištěních jsem zkusila zažádat o zvýšení stupně invalidity, jelikož nejsem se stavu, kdy bych mohla vykonávat své původní povolání (v současnosti jsem na RD, ale už jen pár měsíců). Po 2 týdnech mi přišel dopis o zamítnutí s posudkem týkajícím se roztroušené sklerózy. Mé "nové" onemocnění nebylo posuzováno, ale jen zmíněno. Vím, že se posuzuje onemocnění jen jedno, ale potřebuji se zeptat, zdali by posudek nemoci druhé mohl ono zamítnutí ovlivnit? Opravdu nevím, jak se mám bránit a je smutné, že se v našem státě šetří na cizím neštěstí :( Pokud byste k odpovědi potřeboval více informací, prosím, kontaktujte mě. Hezký zbytek dne přeji, Vonková

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Aneto,

při stanovení procentní míry invalidity se stanoví procentní míra hlavní nemoci a tuto procentní míru je možné zvýšit maximálně o 10 % pokud jsou další nemoci. Přesto je možné, že Váš zdravotní stav by mohl být nově posouzen a mohla byste požadovat ID III. stupně. Pokud máte důchod stanoven v roce 2009, tak jste měla pouze ČID. Nikoliv ID I. stupně. Tyto stupně byly zavedeny až v roce 2010, tudíž zvýšení ID Z I. na II. stupěň Vám nepřinese zvýšení částky vypláceného ID. Bude to pouze potvrzení vyšší míry invalidity. proto Vám doporučuji podat zcela novou žádost  o přiznání ID III. stupně. Poraďte se se svým lékařem, zda by nebylo možné Vaši novou nemoc stanovit jako hlavní diagnozu. Pokud neuspějete se žádostí, můžete podat nímitku, případně i správní žalobu.

S pozdravem Václav Krása

 

Vážená paní, rád jsem Vám poradil, a pokud budete opět potřebovat mojí radu, můžete se na mě kdykoliv obrátit s dotazem. Dovoluji si Vás poprosit také o pomoc. Národní rada osob se zdravotním postižením ČR, jejíž jsem předsedou, se v souvislosti s neustálým snižováním podpory státu, dostala do velmi složité finanční situace. Má povolenou sbírku. Pokud byste mohla Vy osobně, nebo někdo z Vašich blízkých přispět jakoukoliv částkou na tento sbírkový účet, velmi by nám to pomohlo při další důsledné obhajobě práv a zájmů osob se zdravotním postižením a jejich blízkých.

Číslo účtu je: 248896031 / 0300. Podrobnosti ke sbírce najdete na webu www.nrzp.cz. Předem Vám děkuji za Vaši snahu nám pomoci.