Konto pomoci

NRZP ČR zahájila činnost Konta pomoci www.kontopomoci.cz, na kterém shromažďuje finanční prostředky na podporu projektů, které pomáhají osobám se zdravotním postižením.

Na konto pomoci můžete přispět různými způsoby. Můžete poslat jednorázový dar na sbírkový účet č. 248896031/0300 u ČSOB. Můžete přispět i trvalým příkazem určité částky, a to opět na stejný účet nebo si stáhněte zdarma na Appstore nebo Google Play aplikaci SEJF, zaregistrujte se a pouhými 4 kliknutími přispějte na sbírkový účet Konto pomoci. Bližší podrobnosti najdete na webu www.kontopomoci.cz.

 

zamítnutí ID

Autor Jakabová Drahomíra
Předmět zamítnutí ID
Dotaz

Dobrý den,

jsem zoufalá a obracím se na Vás s prosbou, zda mi můžete poradit.

Je mi 52 let a posledních 20 let jsem byla zaměstnána jako OSVČ. Po celou dobu jsem nikdy nemarodila. Před rokem jsem utrpěla zlomeninu pavého zápěstí, ale i s tím jsem chodila do práce. Byla jsem majitelkou prodejny smíšeného zboží, takže jsem nemohla ani marodit a v mé práci mi pomáhala rodina. Pak už to nešlo a zůstala jsem sama pracovat. Funkčnost zápěstí po rehabilitacích zůstalo částečně omezeno (50%) a trpím bolestmi. Svoji práci jsem už proto nemohla vykonávat a skončila jsem na ÚP. Zažádala jsem si o ID, který mi byl zamítnut, protože ohodnotili můj zdravotní stav na 20%.Nevím jestli se mám odvolat, ale myslím si, že šance bude malá, protože posudkový lékař má prý vždy pravdu a pouze podotknul, že si mám doma ruku dále rozcvičovat(jako bych to nedělala).Nevím co dělat, protože hybnost ruky je částečně omezena a při hledání zaměstnání mi bylo sděleno, že nejsem zdravá a v chráněných dílnách zaměstnávají osoby s ID.

Budu ráda, jestli mi co nejdříve odpovíte, protože čekám písemné rozhodnutí o zamítnutí a pak bych měla nebo neměla podat odvolání.

Děkuji předem za odpověď a přeji hezký den.

Jakabová Drahomíra

Odpověd na dotaz:

Vážená paní Jakabová,

chápu, že jste se dostalam do velmi složité situace. Pokud jste již zrušila Vás ŽL, tak nejprve Vám doporučuji, abyste požádala o dávky hmotné nouze. Pokud budete mít ŽL, tak nemáte nárok na dávky. Zároveň můžete požádat o příspěvek na bydlení. Tím budete mít alespoň minimální příjem. Doporučuji Vám, abyste se odvolala, ale moc byste neměla spoléhat na to, že s odvoláním uspějete. Budete muset skutečně najít nějaké zaměstnání, které zvládnete i s Vaším postižením ruky.

S pozdravem Václav Krása